| LoveMadScience a întrebat:

Ce se mananca in Islanda?

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Mult peste big grin

| deeah2elen a răspuns:

Peste,foarte mult peste, pentru ca este tara nordica

| Bmk_Älex_1992 a răspuns:

Mancare?

| Erzaa a răspuns (pentru Bmk_Älex_1992):

La acest lucru ma gandeam si eu.

| LoveMadScience explică (pentru Bmk_Älex_1992):

Profund. Mai bine nu te oboseai sa raspunzi oh go on

| LoveMadScience explică (pentru Erzaa):

Idem, draga mea.

| Erzaa a răspuns (pentru LoveMadScience):

In sfarsit cineva care si-a dat seama ca sunt fata. Amin!

| RockOnGals a răspuns:

Vrei sa iti dau retetele sau doar numele mancarurilor?

| Risiie a răspuns:

Gastronomie

Mancarea in Islanda este bazata in general pe carnea de miel si peste si prezinta multe influente scandinave si europene. Pestele constituie 70% din marfurile de export ale tarii. De asemenea se cultiva multe legume, in sere incalzite natural, cu ajutorul aburilor din gheizere. In cafenele, veti plati doar prima ceasca de cafea, urmatoarele fiind gratuite.

Somonul este o mare delicatesa in Islanda si este servit in multe feluri. Alte specialitati nationale includ hangikjot (carne de miel afmata), hardfiskur (peste uscat) si sild (hering marinat in diverse arome). O alta delicatesa mai ciudata este carne de rechin putrezita. Bautura specifica este Brennivin, o bautura alcoolica facuta din cartofi. happy

| MariusG30 a răspuns:

Peste!