| Speranta12 a întrebat:

Cei care spalati vasele cu mana, folositi doar detergent sau folositi si un dezinfectant? Mie mi se pare ca detergentii de vase au devenit cu timpul apa de ploaie. Daca o sa cumpar un dezinfectant, trebuie sa-l folosesc impreuna cu detergentul? Sau cum se face? Intai spal cu detergent si apoi dau cu dezinfectant sau cum?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu folosesc doar detergent de vase. Poti dupa ce le speli sa le clatesti cu apa fierbinte dar atat. Nu e nevoie de dezinfectant.

| WhiteLife a răspuns:

Nu e nevoie sa folosesti mai mult decat detergent. Daca nu esti sigur de modul in care functioneaza, poti urmari pe Youtube:

https://youtu.be/x7KKkElpyKQ

Dezinfectantul ar distruge si bacteriile benefice, iar sistemul imunitar se slabeste daca nu mai are contact cu germeni. Mai mult, dezinfectantul e o metoda chimica, ceea ce inseamna ca microorganismele distruse raman acolo pe vas, iar parti din ele (sau toxine-pirogene) raman acolo si pot fi nocive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar detergent pentru vase.

| Andresso a răspuns:

Eu folosesc doar apa fierbinte, nu am chef sa mananc dupa din farfurie mâncare cu gust de fairy sau pur...

| Speranta12 explică (pentru Andresso):

Adica le speli doar cu apa fara niciun detergent?

| Andresso a răspuns (pentru Speranta12):

Exact, doar cu apa fierbinte.

| ValentinGabi a răspuns:

Numai detergent, dar tu poti face cum dorești