| Natalia89 a întrebat:

Centrala pe gaz. Vreau sa stiu daca procedez corect, seara centrala o pornesc pentru 25 de grade iar pe timpul zilei o opresc sau ii scad gradele la 18. Procedez corect sau risc sa stric centrala si sa cresc factura la gaz?

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Nu are de ce sa se strice. Insa nu vad de ce iti trebuiesc 25 de grade noaptea? Si ziua sunt multe. In general noaptea se pune la temperatura mai mica decat ziua, pentru ca oricum toti sunt sub plapuma.
Daca ai termostat, o poti programa sa porneassca incalzirea cu 1/2 ora (sau o ora) inainte de a veni acasa. Daca esti acasa, 18 grade sunt putine. Pentru confort, minim 20 sau 21. Depinde si de organism.
Multi o opresc peste zi cand sunt la serviciu.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ideea este ca poti sa pui cum vrei centrala. Nu se strica dar 25 de grade imi pare exagerat. Iar daca pleci de acasa mai mult de doua zile poti sa o lasi pe 7-10 grade ca sa nu inghete apa. Normal ca la 25 grade va creste factura dar incearca sa o lasi pe 15 grade ziua si seara numai pe 21-22.

| qest11 a răspuns:

La mine de exemplu daca inchid centrala, temperatura nu scade sub 18 grade. La tine daca scade pe la 15-16, seara cand vii si setezi pe 25, abia peste vreo 7 ore ai temperatura dorita. Eu o setez pe la un 22 rar 23, iar cand pleaca copilul de acasa o si inchid uneori. Parerea mea este ca daca vrei 25 seara, ar trebui sa setezi minim 20 in restul zilei.

| MeraO a răspuns:

Centrala nu are cum sa se strice, dar cred ca asa va creste consumul pentru ca 25 de grade este mult, mai ales pe timpul noptii. Eu nu trec niciodata de 22 grade si este o atmosfera asa de placuta in casa...Eu am pus la mama de 3 ani centrala Viesman Vitodens 050 si nu am facturi mari.