| SingleForOne a întrebat:

Cine știe o rețetă exactă de mâncare pentru cineva cu ulcer la stomac, să fie și potrivite pentru craciun, (de ex: ciorba sau sarmalele)? Nu am creativitate culinară, și pe internet nu găsesc nimic.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ulcerul se face din cauza mancarii neregulate.
In primul rand: se mananca de 3-5 ori pe zi, dar cate putin. Se evita mancarea de dupa ora 18-19.
In al doilea rand: se respecta regula: "Dimineata mananci ca regele, la amiaza mananci ca proletarii, seara mananci ca slugile."
In al treilea rand: faci un tratament strict: timp de o luna, fiecare zi bei cate un litru de lapte de vaca, proaspat mulsa (doar filtrata prin sita). Este de preferat de impartit in doua: jumatate dimineata, cealalte jumatate seara (inainte de culcare). Daca nu ai posibilitatea de a bea laptele imediat dupa mulgere, atunci pui laptele la acrit si il bei batut (scuturat).