| Natalia89 a întrebat:

Cizme din piele intoarsa cu mici portiuni jupuite. Imi pare rau sa le arunc deoarece au costat foarte mult si cred ca le-am incalat de 3 ori. Credeti ca se pot remedia aceste mici defecte? Am sa caut dupa sărbăsarbatori un atelier de cizmarie, insa voiam sa stiu daca voi v-ati confruntat cu o problema similiara.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Le poti remedia acasa si va fi mai rezistent ca si nou!
Topesti un pic untura de porc (doar pana ce devine lichid), iar cu o carpa moale pusa pe deget freci peste piele, in strat subtire si uniform. Repeti aceasta procedura de 2-3 ori, la intervale de 1-2 zile, pana ce capata o culoare maro, uniforma.
Dupa ungere iti tii cizmele in apropiere de o sursa de caldura (langacalorifer sau soba) sa nu se intareasca untura, sa se imbibe bine in piele.
La sfarsit o periezi, sa devina culoarea uniforma si sa se stearga eventualul surplus de uuntura de pe suprafata.
Dupa o saptamana poti da cu CREMA de ghete maro, pentru culoare si semi-luciu.

Cu aceasta metoda cizmele tale vor deveni impermeabile, vor rezista si la apa sau zapada, pielea va fi mai moale si mult mai rezistenta ca originalul!

Eu asa mi-am preparat toate incaltamintele de iarna, rezista bine de multi ani, fara problema,

| Adry05 a răspuns (pentru Bula):

Acum imi pare rau ca nu te-am votat pe tine userul anului.

| Bula a răspuns (pentru Adry05):

tongue

Poate voi fi looserul anului...? crying

| JackR a răspuns (pentru Bula):

Metoda propusa de tine este super OK (de la batrani citire! Doar ca ei foloseau grasime de gasca) Dar ai pierdut din vedere un detaliu important: cizmele Nataliei sunt din PIELE INTOARSA. Daca da cu untura pe ele, poate sa le duca direct la ghena!

| Bula a răspuns (pentru JackR):

Grasimea se foloseste apropiata pielii.
Pantofii de piele intoarsa NU se fac din piele de gasca! tongue
Pielea ceea mai des folosita este de PORC, iar grasimea naturala este untura!
Eu folosesc aceasta metoda de mult, am pantofi si bocanci preparate astfel si sunt moi, comode si foarte rezistente.

| JackR a răspuns (pentru Bula):

Of, Doamne! Nu stiu ce ai fumat, dar vreau si eu! tongue

Citeste inca o data ce am scris:
1. batranii foloseau, in loc de untura, grasimea de gasca.
2. cizmele despre care discutam sunt din piele intoarsa.

| Bula a răspuns (pentru JackR):

Si acum fumez, langa o cafeluta. happy Stiu ce este pielea intoarsa.
Tu pune-ti untura de gasca pe piele intoarsa, dupa un timp va mirosi mai rau decat saul de oaie! tongue
In mancare se foloseste untura de gasca, dar NU pentru piele de porc.

| JackR a răspuns (pentru Bula):

OK, renunt! Este evident ca nu intelegi ce vreau sa spun.

| Bula a răspuns (pentru JackR):

Si eu renunt.
Tocmai plec, cu un asemenea pantof preparat de mine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine îi duci la un cizmar el îi poate revopsii.