| anonim_4396 a întrebat:

Compotul de piersici ingrasa? sau in general compoturile facute in casa, ingrasa? multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| meriuss a răspuns:

Pai din ce e facut compotul? apa piersica si putin zahar nu? Zaharul contine 4 calorii la un gram,deci nesemnificativ pentru a ingrasa, daca vorbim de dulceturi si gemuri, acolo e intr-o concentratie mai mare abia acolo ingrasa.Sa stii ca zaharul e mancarea creierului, el percepe zaharul ca pe o recompensa, zaharul stimuleaza productia de serotonina, hormonul senzatiei de bine a organismului; ca atunci cand manaci o ciocolata si te simti bine.

| cosmasavoare a răspuns (pentru meriuss):

Imi place comparatia ta. Funda de la mine; d

| meriuss a răspuns (pentru cosmasavoare):

Nu stiu cum e treaba cu funda,sunt nou pe-aci, dar cred ca e de bine, mersi frumos si ma bucur ca ti-a placut ce am scris.

| LaLaura a răspuns:

Daca manaci 2000 de borcane, ingrasa.
Orice aliment are calorii, dar daca manaci moderat, putin, nu ai cum sa te ingrasi.
Daca ai o viata sedentara si bagi 10 de compot logic ca te ingrasi, dar daca faci miscare, manaci regulat cat pentru tine si stomacul tau nu cat pentru 10, nu ai cum sa te ingrasi de la un compot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu tare

| Blackmar a răspuns:

Consumat cu moderatie, nu!

| izutza46 a răspuns:

Pai daca nu consumi mult nu te ingrasi si in primul rand e un fruct deci nu prea are cum sa ingrase