| TheCMA a întrebat:

Cu afine se pot vopsi oua, dar se pot vopsi si cu coacaze?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vopselele naturale sunt cele din plante sau din minerale.
Pe parcursul istoriei acestia au fost folosite pentru vopsire, deseori cu durabilitate foarte indelungata.
Doar in ultimele decenii a devenit obicei sa se cumpere vopsele preparate care, de obicei, au la baza acelasi materiale traditionale, dar impachetate si comercializate pentru bani buni.
Fiecare se descurca cu ce cunosate si stie mai bine. happy

| Andersen2k18 a răspuns:

Stiu ca se mai pot vopsi ouale cu varza rosie si foi de ceapa, trebuie sa le pui la fiert cu tot cu oua.

| Alex2o17 a răspuns:

Teoretic se poate datorita colorantului natural pe care il contin

| anecavaleruannemona a răspuns:

Da se pot vopsi, dar iti recomand sa incerci cu o rodie (are o culoare mai puternica)