| stoicul a întrebat:

Cu ce pot curata masina de spalat rufe prin interior? Vreau sa mai omoare din bacterii. As vrea, daca stiti si o solutie nu doar sa o sterg, ci ceva ca sa pun in interior si sa folosesc un ciclu de spalare fara rufe. Stiti?

3 răspunsuri:
| Adella92 a răspuns:

Cea mai ieftina și buna varianta este otetul de 9 grade. Poate suna ciudat, dar elimina atat microbii cat si calcarul. Il pui in recipientul pentru detergent si ii dai un ciclu de spălare de 30 min. Această operatiune se face de cam 3 ori pe ani.
Eu folosesc această metoda de multi ani, mi-a fost recomandata de instalator. Această metodă, cu otetul o poti folosi de exemplu si la cana electrica sau cafetiera, elimina foarte bine depunerile de calcar.

| Paendeo12 a răspuns (pentru Adella92):

Auzisem si eu de asta, nu am incercat inca pe masina de spalat, insa la fierbator a mers extraordinar.

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Https://www.goodhousekeeping.com/......g-machine/

de pe site, in engleza:

Clean the machine: Actually, many newer models have a special washer cleaning cycle. If yours doesn't, add 1/2 cup of liquid chlorine bleach to the dispenser and run a normal cycle with hot water (or follow what the manual says). Or you can use a speciality cleaner, like Affresh or Tide Washing Machine Cleaner. (FYI, While some may recommend cleaning your machine with vinegar, the Good Housekeeping Institute Cleaning Lab doesn't believe it's effective enough.)