| Anonim838 a întrebat:

Cu ce pot sterge ochelari de vedere? Am serverele speciale si tot degeaba imi raman urme. Funda

9 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Eu imi curat ochelarii cu un servetel simplu (nu din cele cu modele) pe care pun spirt sanitar.

| darrio2007 a răspuns:

Servetelele(nu serverele)sunt prea aspre.Mergi la un centru de ochelari si intereseaza-te.Nu toate lentilele se sterg cu orice servetel.

| Xpressurself a răspuns:

Cu matase

| spiridus25 a răspuns:

Mie mi s-a spus sa ii spal cu apa si sa ii sterg cu bucatica de carpa care mi s-a dat la ochelari.
http://www.scientia.ro/......edere.html
CURATAREA LENTILELOR DE OCHELARI - INTRETINERE

Curăţarea lentilelor va fi precedată de trecerea sub un jet de apă pentru îndepărtarea prafului (este contraindicat ştergerea lentilelor pe uscat);
- Curăţarea se va face numai prin spălare cu detergenâi lichizi şi apă sau spray-uri speciale de curăţat lentilele pentru ochelari;
- Anumite spray-uri speciale comercializate pe piaţă nu îndeplinesc normele din punct de vedere chimic, folosirea lor duce la deteriorarea lentilei sau a tratamentelor depuse pe aceasta;
- Curăţarea va fi urmată de şergerea cu o lavetă moale şi curata (lavetă microfibră);
- Este contraindicat utilizarea unor substanţe chimice care pot degrada lentila sau straturile depuse pe aceasta (detergenţi universali, soluţii de curăţat agresive, ce au în compoziţie acizi sau baze etc);
- Este contraindicat punerea lentilelor în contact direct cu suprafeţe dure care le pot zgâria, păstrarea ochelarilor se va face numai în tocuri speciale, căptuşite cu materiale moi;-Temperaturile ridicate (peste 80 de grade) pot deteriora lentilele (de exemplu : vara pe bordul autoturismelor)

| anonima0101 a răspuns:

Cu o pl.

| Armenianeek a răspuns:

Încearcă cu șmirglul, dacă nu merge bagă flexu'

| Basthet a răspuns:

Bună!
Găsești la supermarket un spray special pentru lentile: Lens Cleaner. Cred că și la farmacii poți găsi așa ceva.

| Anonim838 explică:

Nu am scris aici pentru a.Mi raspunde voi mesaje urâte. Daca nu aveti un raspuns de ajutor mai bine taceti

| anadana23 a răspuns:

Cu o bucata de cârpă(bumbac sau catifea), dezinfectata cu spirt. Funda?