| anonim_4396 a întrebat:

Culturile lactice din iaurt ce sunt? Au vreo treaba cu iaurtul/lactatele in sine sau sunt ceva diferit?
Am un iaurt vegan pe care scrie ca are culturi lactice. Si incerc sa imi explic fenomenul...

Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

Sunt niste colonii de bacterii adaugate in lapte, pentru a face iaurtul. Probabil ca sunt adaptate special la lactoza.

| anonim_4396 explică (pentru existential):

Aha. Merci.

| existential a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi si eu happy

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt bacteriile alea benefice din iaurt, de exemplu bifidus actiregularis, probioticele etc

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Merci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot iaurtul se face cu bacterii care îl fac acru. Dar nu are un iaurt cum să fie vegan. Laptele nu este vegan, iar după fermentare, nu devine vegan.

| aditimus a răspuns:

Sunt bacterii.