| Henrypericolpublic a întrebat:

Cum ar trebui sa spal perdelele si draperiile de la geamuri?
Dar paturile cu care ne invelim la somn?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca masina ta de spalat nu are cuva foarte mare (capacitate 10-12 kg rufe uscate) sa le poti spala acasa, le poti duce la o curatatorie chimica, unde le iei a doua zi, perfect curate si sterilizate.
La paturi, cuverturi si pilote, m-am referit happy

| anonimg a răspuns:

Merg toate la mașina de spălat.
Draperiile se pot călca dacă ies șifonate.
Sau le poți duce pe toate la o curățătorie (aproximativ 50 lei/pătura) dacă nu intră în mașină.

| Catrice a răspuns:

Cum zice pe eticheta

| Fatamuntilor a răspuns:

Draperiile le spal la masina
perdelele tot la masina, dar detergent mai putin.
Si paturile tot la masina!
Cu pilota nu am incercat, dar banuesc ca merge!
Toate separat, folosind temeraturile mentionate pe etichete, undeva intre 30 si 40 grade!

| Zuzu1991 a răspuns:

Ca pe orice alte rufe
insa daca sunt albe (cum ar trebui sa fie) poti sa le si fierbi, majoritatea masinilor de spalat automate au in program asa ceva!
(totusi in teorie e buton de temperatura separat, pentru ca la majoritatea rufelor ne-albe NU se recomanda, pentru ca e o probabilitate serioasa sa se decoloreze si vopseaua rezultata sa coloreze celelalte rufe)

| AdelinaC a răspuns:

Exista un program special la masina ca sa nu le rupa. Eu duc paturile la curatatorie ca sunt cam grele sa le spal in casa

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mașina se spălată