Întrebare recomandată | Grigore_Daniel_2002 a întrebat:

Cum fac sa dispara cearcanele?

Răspuns Câştigător
| RamonaFD a răspuns:

-odihneste'te bine
-Tamponeaza zona din jurul ochilor cu un disc demachiant pe care l-ai inmuiat in sucul de la doi cartofi razuiti. Lasa-l sa actioneze 20 de minute, iar apoi clateste cu apa calduta. Mai poti pune cartofii razuiti intr-un tifon si apoi ii asezi pe ochi!
-Da pe razatoare un castravete si pune-l intr-un tifon pe care sa-l aplici pe ochi. Stai asa 15-20 de minute, apoi clateste.
-Tine in apa fierbinte doua pliculete de ceai, cinci minute, si apoi baga-le inca zece la congelator. Pune-le pe ochi si stai cu ele 20 de minute, cel putin. La fel de eficient este si ceaiul verde!

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Te culci devreme, nu mananci dupa ora sapte si dormi suficient.

| Donsavas a răspuns:

Salut! Pentru cearcane iti recomand sa dormi mai mult, de preferat devreme pentru a te trezi devreme si de ce nu, odata cu Soarele! Este sanatos si daca te vei obisnui asa, vei fi mai odihnit din toate punctele de vedere! Daca vrei ca pe timpul noptii sa nu mai ai astfel de probleme, dormi cu o perna mare sau doua mai mici sub cap pentru a ti-l ridica impiedicand asa formarea pungilor! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa dormi mai mult si sa iti hidratezi zona din jurul ochilor exact unde sunt cearcanele cu o crema hidratanta o data pe zi, asta ar ajuta foarte mult

| Kiki20098 a răspuns:

OK, ai cearcane pronuntate! In ultima vreme, ai muncit mai mult si ai dormit mai putin, iar oboseala se vede, la propriu, pe fata ta. Avem doua vesti! Sa incepem cu cea rea: cearcanele nu trec cu una cu doua, chiar daca dormi mai mult. Iar cea buna: daca faci tratamente de pe acum, pana la Sarbatori, cearcanele vor disparea si vei avea o piele luminoasa si odihnita!

Cand esti obosita, tenul sufera si, in special, pielea din jurul ochilor, mult mai sensibila decat restul fetei – oboseala o deshidrateaza si o face sa-si piarda luminozitatea si culoarea trandafirie, devenind, in schimb terna si lipsita de viata. Mai mult decat atat, lipsa somnului face ca pielea sa devina mai palida, iar acest lucru accenuteaza si vasele de sange de sub ochi, care devin, brusc, mai vizibile, si mai pronuntate.

Cearcane pronuntate si un mare vinovat: lipsa somnului

E logic sa se intample asta: cand dormi pielea se vindeca si se reface, iar daca te privezi de o odihna corespunzatoare, practic, o intrerupi din acest process si ea sufera. Si uite asa se "instaleaza" nesuferitele cearcane! Ce e rau in toata aceasta poveste este ca nu doar oboseala si lipsa somnului favorizeaza aparitia cearcanelor, dar daca treci printr-o perioada stresanta si mananci prost, e posibil sa ai cearcane pronuntate rau de tot!

Ca sa scapi de cearcane, normal ca trebuie sa revizuiesti toate aceste lucruri: sa dormi mai mult, sa mananci mai bine si sa te relaxezi. Noi iti propunem si cateva remedii naturale ca sa diminuezi cearcanele, dar, ideea e ca ar trebui sa incepi sa le aplici de pe acum ca sa te asiguri ca pana la Sarbatori vei avea o piele odihnita si frumoasa.

Tratament cu suc de rosii si lamaie

Rosiile au proprietati de albire si pot "deschide" ceacanele inchise la culoare, dar si hidrateaza pielea si o lasa fina si catifelata.

Amesteca o lingurita de suc de rosii cu o lingurita de suc de lamaie. Tamponeaza cearcanele cu acest amestec si lasa-l sa stea pe piele zece minute, apoi spala-te cu apa calduta. Si lamaiele albesc pielea si, mai mult, actioneaza ca un toner natural care curata si inchide porii.

Daca ai pielea foarte uscata, scoate lamaia din reteta fiindca poate sa ti-o usuce si mai tare. Fa-ti acest tratament cu suc de rosii in fiecare zi timp de o saptamana, doua.

Masca cu turmeric

Turmericul are proprietati antiinflamatorii si antioxidante care ajuta la diminuarea cearcanelor pronuntate. Foloseste turmeric in combinatie cu suc de ananas ca sa faci o pasta minune! De ce ananas? Ei bine, ananasul contine bromelaina, o enzima care lupta cu inflamatia si cu umflarea pielii.

Ca sa faci masca, amesteca doua lingurite de turmeric cu trei lingurite de suc de ananas. Aplica pasta sub ochi si las-o sa actioneaze 15 minute, apoi indeparteaz-o cu apa calduta. Iti poti face aceasta masca zilnic pana cand vezi imbunatatiri.

Cartof crud

Cartofii au proprietati cicatrizante si calmante, reduc cearcanele si lumineaza zonele mai inchise ale pielii. Tamponeaza zona din jurul ochilor cu un disc demachiant pe care l-ai inmuiat in sucul de la doi cartofi razuiti. Lasa-l sa actioneze 20 de minute, iar apoi clateste cu apa calduta. Mai poti pune cartofii razuiti intr-un tifon si apoi ii asezi pe ochi!

Pliculete cu ceai

Oricat de invechit ar parea, acest remediu chiar lupta cu cearcanele incapatanate. Foloseste pliculete de ceai de musetel – are proprietati sedative si antiinflamatorii. Tine in apa fierbinte doua pliculete de ceai, cinci minute, si apoi baga-le inca zece la congelator. Pune-le pe ochi si stai cu ele 20 de minute, cel putin. La fel de eficient este si ceaiul verde! In acest caz, cafeina este cea care reduce umflarea pielii si micsoreaza dilatarea vaselor de sange.

Suc de castravete

Castravetii fac minuni pentru piele atunci cand sunt consumati in salate – o hidrateaza datorita continutului mare de apa pe care il au. Dar, pot fi folositi si pe piele fiindca reduc inflamatiile, inchid porii, curate tenul, relaxeaza ochii si micsoreaza cearcanele.

Da pe razatoare un castravete si pune-l intr-un tifon pe care sa-l aplici pe ochi. Stai asa 15-20 de minute, apoi clateste. Vei simti imediat efectul racoritor si calmant al castravetilor. Poti sa repeti acest tratament in fiecare timp timp de doua saptamani

| andrabella a răspuns:

Odihneste'te bine
-Tamponeaza zona din jurul ochilor cu un disc demachiant pe care l-ai inmuiat in sucul de la doi cartofi razuiti. Lasa-l sa actioneze 20 de minute, iar apoi clateste cu apa calduta. Mai poti pune cartofii razuiti intr-un tifon si apoi ii asezi pe ochi!

| Piculist_Mihaela_1994 a răspuns:

Dormi suficient

| 1213123 a răspuns:

Sunt creme speciale dar cost multttt