| Henrypericolpublic a întrebat:

Cum gatiti voi Orezul?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi place orezul cu ciuperci, ceapa, vegeta si ulei

Pun 1 ceasca de orez (basmati) si 2 cesti de apa la microunde, pentu 10 minute.
Intre timp calesc 1 ceapa taiata marunt cu 20ml de ulei si cand ceapa este gatita, adaug 500 gr ciuperci proaspete, taiate feliute subtiri si 1-2 linguri de vegeta, dupa gust.
Amestec din cand in cand, ca si ciupercile sa se topeasca si gateasca (cam 10 minute la foc mediu) apoi adaug orezul deja fiert peste ciupercile si ceapa. deja gatite. Amestec bine, mai adaug 50ml de apa si las sa fiarba usor, pana inghite toata apa.
pofta buna!

Atentie la ce orez folosesti, fiindca fiecare orez are timpul lui de fierbere:
Basmati fierbe in 10 min si se umfla rapid
Jasmin (cu bocul f lung) fierbe in 20 min
Arborio (cel cu bob rotund) fierbe si el rapid
Uitati-va ce scrie pe pachet, ca sa nu aveti un orez nefiert sau prea fiert.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti mai recomand o multitudine de retete cu orez, asa cum le gateste Gianina, de la Jamila cuisine, avand retete pas cu pas, filmate si foarte explicite:

https://jamilacuisine.ro/? s=orez

| Fatamuntilor a răspuns:

De obicei scrie pe punga timpul de fierbere!
pentru orezul simplu, pun doua linguri de ulei, adaug o cana de orez, si amestec putin.Adaug o cana de orez si 3 de apa si las sa fiarba cam 15 minute, avand grija sa nu scada apa foarte mult!

| Zuzu1991 a răspuns:

Il fierb in google pana nu mai stie de el:
https://www.google.com/search?q=cum+sa+gatesti+orez

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Exact cum fac si chinezii.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Simplu
nu am mai gătit orez de multă vreme

| Pati2500c a răspuns:

Cu apa si sare

| VanillaQ a răspuns:

Fiert cu apa sare si niste legume

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Pe gratar