| anonim_4396 a întrebat:

Cum opresc căldura din calorifere la o centrala ariston cares premium 24 eu?

Răspuns Câştigător
| Pantea_Iulian_1970 a răspuns:

In cazul asta, regleaza-l la 35 de grade, ca, la temperatura asta a apei, caloriferele nu se mai incalzesc. Mai uita-te, totusi, in instructiuni.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca centrala nu are instructiuni de utilizare (ceea ce m-ar mira), asa incat sa vezi ce buton trebuie apasat sau eliberat ca sa treci de la mod de iarna la mod de vara, cel mai simplu e s-o reglezi din termostat. Adica, pui termostatul la 16 grade in loc de 21 si centrala nu va mai porni.
In momentul asta, termostatul ar fi cea mai buna solutie, pentru ca, de multe ori, in luna martie, temperaturile scad foarte mult noaptea si va trebui sa mai incalzesti, din cand in cand, camerele.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Pe instructiuni nu scrie cum trec din mod iarna in mod iarna, iar termostatul este în centrala. Deci...

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Termostatul de camera, nu ala din centrala. Ar trebui sa ai unul pe un perete, in camera cea mai rece din casa.
Cat despre instructiuni, e imposibil sa nu ai pe acolo un desen cu partea frontala a tabloului de comanda si cu toate functiile explicate.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Nu am termostat de perete. Cat despre cel din centrala, mai jos de 35 grade nu merge reglat.

| anonim_4396 explică (pentru Pantea_Iulian_1970):

Ok, merci pentru ajutor!

| Pantea_Iulian_1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta, regleaza-l la 35 de grade, ca, la temperatura asta a apei, caloriferele nu se mai incalzesc. Mai uita-te, totusi, in instructiuni.

| Lioana a răspuns:

Apasa tasta ON/OFF (de langa butoanele + si - din stanga) iar displayul se va aprinde:
Alegerea modalităţii de funcţionare se efectuează prin aceeasi tasta:
Ai urmatoarele optiuni:
încălzire + apă caldă circuit sanitar
- iarnă

numai apă caldă circuit sanitar - vară

| Pantea_Iulian_1970 a răspuns:

Apasa budonul MODE si trebuie sa scrie pe ecran iarna sau vara, schimbo pe vara si atunci nu ai decat sanitara