| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot face o ciorbă rădăuțeană gustoasă? De fapt, o ciorbă gustoasă în general, pentru ca de obicei respect rețetele si totuși ciorbele mele nu prea au gust... Unde gresesc? In general o urmăresc pe Jamila Cuisine. Mulțumesc! happy

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iata cateva reguli pentru a avea (si a nu pierde) gust la ciorba:
1. Nu folosi prea multa apa! Apa (in litrii) trebuie sa fie intre 2-5 ori cat este greutatea ingredientelor. Cu cat apa este mai multa, cu atat gustul "se dilueaza" si devine mai slab. Pentru o supa/ciorba gustoasa pui apa cat sa acopere cu 3-4 degete ingredientele din cratita.
2. Fierberea o faci la foc cat mai mic si mai indelungat. Carnea se fierbe 2-6 ore, iar legumele si ingredientele se pun in ultima jumatate de ora.
3. Condimentele (sare, piper, etc.). se pun cu un jumat-/sfert de ora inainte de terminarea fierberii
4. Cu 5-10 minute inainte de terminare gusti zeama, iar daca este nevoie mai adaugi condimente, dupa nevoie (si gust)

Pofta buna!

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc mult! Probabil ca da, am fiert ingredientele prea putin. Am incercat sa fac o ciorba intr-o ora si jumatate big grin

| MihaelaDart a răspuns:

De pe Savori Urbane gasesti multe retete, cat si la ciorbita pe care o doresti sa o faci https://savoriurbane.com/ciorba-radauteana-reteta-traditionala/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Uita te la doamna Jamila ca te va învăța ea

| Catrice a răspuns:

E păi d-aia n-au gusthee hee
Încearcă și tu o carte de bucate. Și poate nu pui destulă sare sau condimente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți voi spune cum fac eu o ciorbică rădăuțeană. Nu m-am uitat la nicio rețeta și nu știu dacă asa se face, dar eu asa o fac și îmi place. In primul rând pun puiul sau pulpele de pui la Fiert cu putina sare, iei spuma de câte ori e nevoie. Separat rad morcov și țelina iar ardeiul îl tai cubulețe. Mai tai și o ceapa sau doua. Când puiul a fiert suficient, îl scot, iar in apa curata pun legumele la fiert. Adaug condiment maggi cu gust de găina sau legume, adaug și puiul pe care îl dezosez. Separat intr o farfurie amestec vreo 2 gălbenușuri de ou crud cu 5 linguri de smanatana pe care ulterior o amestec cu ciorbica. Mai adaug și 1
Lingura de ulei pentru gust dacă vreau (nu mereu) și 2-3 linguri de otet. Tu pui după gust. Și îți va iesi ciorbica buna. Sper ca nu am uitat ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și verdeața, uitasem

| Irinelp a răspuns:

Salut eu sunt bucătar dacă mâncarea nu are gust sunt mai multe motive, 1 legumele sunt fierte prea mult, 2 nu are sare căci aceasta da gust, 3 nu trebuie adăugat produse acide prea multe. Legumele trebuie puse la fiert în apa care este deja pe punctul de a fierbe cu excepția cartofilor care se pun în apa rece.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Irinelp):

Eu in general nu mananc sarat. In ciorba pun, dar probabil nu pun suficienta. Daca gatesc ceva doar pentru mine, nu simt DELOC nevoia de sare. Adica mananc cartofi prajiti, ou ochi si salata de rosii cu castraveti fara niciun gram de sare. Pur si simplu nu simt nevoia sa pun. Insa in ciorba da, necesita...

| Bula a răspuns (pentru Littledoctor26):

Sarea este indispensabila pentru creier si sistemul nervos. Bio-curentii circula prin solutia ionizata de sare. Daca sarea lipseste, atunci creierul si sistemul nervos nu poate functiona. Daca este putina, atunci viteza de gandire si simturile /reactiile scad.

In mancare, sarea se pune fiindca accentueaza gusturile ingredientelor.

E adevarat, prea multa sare consumata poate crea probleme, dar asta inseamna cantitati de peste 10grame zilnic, timp indelungat, la un organism cu probleme. In mod normal, suplimentul de sare este eliminat din organismul sanatos prin urina, asemanator vitaminei C si altor substante.

| InsaneZor00 a răspuns:

Pui sare suficienta?

| bubu12234 a răspuns:

Pai nu e dupa reteta, e dupa gustul tau, de ceea ce vrei tu, pui mai mult condiment, mai multa smantana la final, carnea sa fie fiarta bine.
respecti pasii de reteta, dar gustul in mancare, tu il dai.