| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum pot masura 50 de grame de fulgi de porumb? Nu am cantar. Cu cana daca masor, car ar fi?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă punga de fulgi are (să zicem) 250 grame, o împarți in cinci grămăjoare egale și voila = problemă rezolvată

| anonimg a răspuns:

Cauti prin casa un vas gradat si pui apa in el 50g; apoi intr-un alt vas pui fulgii de porumb si incerci sa-i cantaresti din mana.
Sau daca ai punga de fulgi, o imparti in gramajoare de 100 de grame si apoi o gramajoara o imparti pe jumatate.

Pentru viitor: https://www.emag.ro/cantare-bucatarie/sort-priceasc/c

| Adrian3238 a răspuns:

IUN păhăruț mic care bei votca