| YoyoXender a întrebat:

Cum pot sa spăl un covor cu blăniță? Adica nu este covor normal, este ca un fel de blândă artificială, cea mai buna metoda de spalat la acest covor este spalarea cu mâna sau masina de spalat?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La curatatorie chimica. Nu toate covoarele se spala clasic.

| Violleta2022 a răspuns:

Covoarele de acest gen nu se spala cu mana, nici cu masina de spalat cu apa, ci se duce la curatatoria chimica, pentru o curatare chimica, speciala.

| mihai69 a răspuns:

La o firmă de spălat profesională. Dacă ții la el.

| oglindasultanului a răspuns:

Deci, in primul rand, daca pui apa pe el, s-ar putea strica blana. Masina clar ca nu, dai usor cu o perie fina, si nu ma pricep la solutii de curatat, vor continua ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca sa-l speli cu programul de Spalare manuala al masinii de spalat, daca masina ta de spalat dispune de aceasta optiune.

| Trixt3r a răspuns:

Exista firme care se ocupa cu asa ceva, au solutii speciale si experienta in domeniu, eu nu sugerez sa incerci toate modalitatile pe care le gasesti pe internet.

Eu cand vreau sa curat covoarele apelez la o firma, vin ei sa le ridice de acasa si cand sunt gata le aduc inapoi, parca ultima data m-a costat 7lei pe metru patrat, in functie de oras poate costa si 10 lei pe mp2. Indiferent ce solutii am incercat sa folosesc, nu am reusit sa fac covoarele sa arate cum arata cand le spala/curata ei.

Parerea mea este sa nu te zgarcesti la cativa lei si sa incerci tot felul de solutii care il pot strica.
Si mai ales nu la masina de spalat daca nu stii ce program este recomandat. (temperatura apa etc)

| KR0N5TADT a răspuns:

Curățare manuală cu Biocarpet. Mâna simte, mașina de spălat nu.

| danieltulcea84 a răspuns:

La curățătorie chimică