| marix a întrebat:

Cum sa fac frisca de casa de la 0? Fara sa apelez la acea frisca lichida din comert.

3 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Nu prea poti. Trebuie să cumperi smantana dulce din comert

| Nonolita a răspuns:

Si din ce ai vrea sa o faci fara "acea frisca lichida din comert"?
De la zero?
Cumperi lapte nedegresat. Alegi smantana din el. Apoi o bati pana obtii frisca. Numai ca iti va trebui cam mult lapte gras ca sa obtii ceva frisca.

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Mama mea cumpără smântână din comerț și niște întăritoare de frișcă. La întăritoarea depinde câte frisca vrei sa faci sau ce smantana ai. Dar ai grija! Nu la orice smantana iese frisca. Mama cumpara o smantana de la un magazin special cu produse lactate(branza, lapte, etc). A cumparat odata de la nu stiu ce magazin si nu a iesit. Poti incerca si cu smantana de gatit, aceea la sticluta, ei i-a iesit. Si sa nu uiti de intaritoare! Si daca o "bati" prea tare cu mixerul se poate face ca untul. Si sa ai la indemana zahar pudra dupa gust!?