| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai apara linii albe pe blugii negri dupa ce îi spal? Ii spalam pana acum cu dero. Oare ar trebui sa folosesc alt detergent? E mai bine sa îi spal manual?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista detergent special pentru rufe colorate si pentru rufe negre

| RoCkKiD a răspuns:

Asigura-te ca ii speli pe dos si cauta detergent de rufe negre, se gaseste in magazine.

| Raven a răspuns:

Dungile apar din cauză că nu s-a dizolvat detergentul pudră în apă ori din cauză că s-au șifonat?
Spală-i la mașină cu detergent lichid (Perwoll black, de exemplu) în primul caz și redu turația centrifugii ori dă-o pe OFF (oprește-o) în cel de-al doilea. Va trebui să-i storci manual sau să-i lași la scurs dar nu vor mai fi șifonați.

| Roxin a răspuns:

Salut!

Eu recomand detergentul lichid. Nu lasa urme, spala foarte bine. Daca adaugi si balsam, rezultatul e perfect.

| InteractiV a răspuns:

Eu prefer sa ii spal manual, de obicei, blugii negri si albi sunt pretentiosi cand sunt spalati la masina, indiferent de detergent. Asa ca pe cei negri in special, iti recomand doar sa ii clatesti manual.