| AnonimFaraPereche a întrebat:

Cum sa scot pată de superglue intarita de pe un tricou de bumbac?

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Cu ajutorul fixativului si a fierului de calcat. Pentru inceput da cateva pufuri de fixativ peste pata si apoi pune o batista sau o panza de bumbac peste pata si da cu fierul. Operatiunea asta iti va lua cam jumatate de ora, caci daca nu s-a luat din prima, revii iar cu fixativ si restul. Iese sigur. Fixativul nu lasa pete, in schimb daca cineva iti spune sa dai cu acetona, vei avea de suferit, lasa pete albe.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Superglue nu se curata cu nimic!
Arunci tricoul, daca nu vrei sa-l porti prin casa, asa cum este.

| xerxes1 a răspuns:

Daca iese superglue din tricou ma fac popa.

| EcceHomo a răspuns (pentru xerxes1):

Asta mai lipsea!laughing

| CRYSSTAL a răspuns:

1. Luați țesături delicate la o mașină de curățat profesionista. Răzuirea, acetona și spălarea pot funcționa pentru majoritatea țesăturilor, dar pot distruge țesături delicate. Din fericire, produsele de curățare pot elimina în siguranță lipiciul/cleiul din țesătura dvs.
Verificați eticheta de pe țesătură. În cazul în care se spune că trebuie să fie curățată cu uscatorul, atunci duceți-o la o curățătorie specializata in a ceste lucruri.
Țesăturile delicate includ curele, dantele și mătase.

2. Lasa-l sa se usuce singur. Fiți răbdători și lăsați adezivul să se usuce. Dacă încercați să abordați adezivul în timp ce acesta este încă umed, veți face lucrurile să se înrăutățească. Nu încercați să accelerați procesul cu un uscător sau veți stabili permanent pata în îmbrăcămintea dvs.

3. Înmuiați zona patata în apă cu gheață dacă vă grăbiți. Adezivului/lipiciului ar trebui să dureze numai 15-20 de minute pentru a se usca. Dacă nu puteți aștepta atâta timp, umpleți un castron cu apă, apoi adăugați destule cuburi de gheață pentru a-l face să se răcească. Scufundati zona patata în apă timp de câteva secunde, apoi trageți-o afară. Apa cu gheață va cauza întărirea lipiciului.

4.Răzuiti cât mai mult din clei/lipici posibil. Așezați îmbrăcămintea pe o suprafață tare, apoi razuiti adezivul cu unghia sau marginea unei linguri.

ATENTIE: ACEST RASPUNS ESTE INCOMPLET.