| Nataliaa2176 a întrebat:

Cum scapi de respiratia urat mirositoare? ma spal pe dinti de 3 ori pe zi si tot nu ajuta

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Respiratia urat mirositoare sau halitoza este cauzata, de regula, de o igiena orala necorespunzatoare. Cu toate acestea, exista si alti factori care pot determina aparitia halitozei, cum ar fi afectiuni ale gingiei, ale aparatului respirator, dantura afectata de carii, o dieta inadecvata, o digestie lenesa sau constipatia, fumatul sau abuzul de alcool, diferite afectiuni ale ficatului sau ale rinichilor.

Dimineata, respiratia urat mirositoare apare, in special, in urma deshidratarii organismului, dar si din cauza cantitatii reduse de saliva secretata peste noapte in cavitatea bucala si care a permis, astfel, dezvoltarea bacteriilor. Halitoza este asociata, de regula, cu limba foarte incarcata.
Exista sanse ca respiratia sa nu fie atat de rea pe cat ti se pare tie. Pentru a verifica acest lucru, intreaba o persoana in care ai deplina incredere si care stii ca iti va oferi un raspuns sincer, daca i se pare ca ai o respiratie urat mirositoare. De regula, daca simti un gust ciudat in gura, oricat de slaba ar fi aceasta senzatie, inseamna ca suferi de halitoza, intr-o oarecare forma. Acest lucru se refera la perioada in care nu mananci.

Iata cateva ponturi naturiste care te vor ajuta sa scapi de halitoza:

Bea foarte multa apa pe parcursul intregii zile, pentru a mentine senzatia de prospetime si curatenie.

Sucul proaspat de lamaie, ca si apa, ajuta la detoxifierea organismului.

Piata iti ofera o sumedenie de sortimente de pasta de dinti si produse pentru igiena orala.
Alege un tip care iti place in mod deosebit, deoarece este important ca periajul sa nu fie perceput ca o corvoada, ci ca o actiune necesara si, in acelasi timp, placuta.

Renunta la alimentele condimentate si redu consumul de ardei iute, branza, scrumbie, ton sau carnuri grase, cum ar fi pastrama sau salamul - uleiurile continute de acestea pot elibera mirosuri o perioada foarte lunga de timp de la consumarea lor, indiferent de cat de mult iti periezi limba si dantura.

Mananca morcovi, telina si mere, care ajuta la curatarea dintilor si la mentinerea unei respiratii proaspete.
Sper ca te-am ajutat bafta.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Detartrajul trebuie sa l faci de 2 ori pe an.

| Adry05 a răspuns:

Asta deja e o problema la stomac. Mergi sa-ti faci niste analize sa vezi daca totul e ok.
Mai conteaza si ce mananci, cat de des, si o alta cauza ar putea fi lipsa de apa din organism

| justanotheruser99 a răspuns:

Foloseste si apa de gura, ata dentara sau mai mesteca si tu Orbit.

| octav005 a răspuns:

Iti cureti si limba cu o periuta de limba

| ALGator a răspuns:

Cauza este in principal bacteriile care se înmulțesc în gură favorizate și de salivă mai puțină (gură uscată).
Încearcă să cureți și între dinți cu periuțe speciale.
Bea apa la intervale regulate (pentru uscăciunea gurii).
Periaza cu periuța de dinți și pe limbă pînă se mai înlătură stratul albicios și se vede mai roz.
Poți clăti cu soluții cu zinc de la farmacie de exemplu SB12 care țin în șah bacteriile timp de 12 ore.
Vezi și de carii, tartru dentar
Normal nu sunt alte cauze din organism.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Storci lămâie și faci gargară, apoi înghiți. Dacă nu trece, poți consulta pentru început medicul de familie.

| Iunix a răspuns:

Încearcă Septoral spray și ai grijă la ce mănânci, evită capa, usturoiul etc. Ai dinți sau măsele cariate?, dacă te speli pe dinți de 3 ori pe zi bănuiesc că nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Aika十六 a răspuns:

Ia in fiecare dimineata o lingurita de miere si una de suc de lamaie pe stomacul gol.

| mariesprouse a răspuns:

Eu iti recomand ceaiul verde

| roIntrebari a răspuns:

Ai o problema de sanatate.Este indicat sa consulți medicul.