| OaNaOa a întrebat:

Cum se coace mai repede avocado?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a vedea daca un avocado e copt, ia-l in mana si strange-l putin. Daca cedeaza usor sub presiunea degetelor, e numai bun de mancat. Niciodata sa nu cumperi avocado moale sau cu coaja slabita si pufoasa sau batuta. Acestea sunt semne ca este fie prea copt, fie stricat, fie a fost lovit pe durata transportului - iar pulpa va fi vascoasa si amara. Precum bananele, avocado nu se coace in copac. Asta inseamna ca, daca nu ai de gand sa le folosesti imediat, ar fi bine sa le cumperi cu coaja mai tare si sa le lasi sa se coaca bine acasa. Chiar si cele mai tari avocado se vor coace in 2-4 zile daca sunt lasate la temperatura camerei.

1 răspuns:
| JayLeno a răspuns:

Il invelesti intr-o foaie de ziar si il asezi langa un snop de bananehappy NU in frigider!