| kostell a întrebat:

Cum se curata un lantisir de argint?
si cum poti sa recunosti daca lantisorul e de argint?

Răspuns Câştigător
| Giocodimano1 a răspuns:

Exista o solutie speciala pentru curatat argintul daca nu poti folosi zeama de lamaie sau otet
Iar ca sa recunosti daca este argint trebuie sa aiba un numar pe el adica unul din astea 750; 800; 875; 916; 925 si argint fin 999

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Lantisorul de argint are un marcaz pe el, niste cifre, uite aici:
http://consumator.gov.md/public/files/13.JPG

Argintul se poate curata cu o pasta facuta din 2 lingurite de bicarbonat de sodiu (de la bucutarie, stie mama ta) si cateva picaturi de apa, puse pe o carpa si frecat lantosorul pana se curata, dupa care se clateste in apa curata.