| danbig a întrebat:

Cum se fac carnatii din carne de vita, fara a pune in compozitia lor slanina sau carne de porc?

Răspuns Câştigător
| valyb a răspuns:

Hmm. Daca suporti carnea de oaie ti-as recomanda carnati vita-oaie. Dupa parerea mea sunt cei mai buni, dar putin pretentiosi la gatit. Poti sa folosesti in loc de grasime de porc niste seu de oaie si grasime de vita. Astia sunt carnati care poti sa ii lasi la uscat si la afumat mult si bine. Ies extraordinari. Cel putin ai mei au iesit.big grin
P. S. Am incercat si carnati vita simpla si nu mi-a placut ce a iesit. De aceea nu iti recomand.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si noi am facut carnati de vitel, am dunat toata grasimea de la el si am pus jumatate de pulpa de porc.Am si eu o intrebare: cum pastrati carnatii dupa ce-i lasati la uscat? ma refer la apartament unde nu ai afumatoare.
la carnatii de vita mai poti adauga carne de pasare, sunt foarte buni. spor la treaba! happy

| babybone a răspuns:

carnea de vita trebuie tocata si, pentru legare, ca sa nu mai folosesti grasime de porc, poti adauga ou si o mana de orez fiert la doua kilograme de carne. (Eu asa fac carnatii de regim pentru cei care tin regim in casa. Sunt gustosi, dar sunt mai uscati decat ceeilalti) In rest, poti folosi aceleasi mirodenii si adaosuri ca la cei de porc.