| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face besciamella pentru lasagna

Răspuns Câştigător
| kaumi a răspuns:

Reteta data de zazu este fooarte apropiata de adevar atat ca denumire cat si ca ingrediente. Laptele nu se adauga tot odata ci progresiv si amestecand continuu pana obtii consistenta dorita de tine. Pentru un plus de savoare adauga si nucsoara.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Besciamela se prepara asa: intr-o craticioara se topeste untul la foc mic cu atentie sa nu se arda, se adauga laptele in care s-a amestecat bine faina si se da in clocot amestecand incontinuu pana se ingroasa. Pofta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BECHAMEL/500ml lapte, 50 gr faina, 50 gr unt, sare si piper.se pune untul la topit de preferat intr/o tigae antiaderenta, cand se topeste se adauga faina toata dintr/o data se freaca cu o lingura de lemn pana devine omogena se pune iar pe foc foarte mic pentru 10 minute impreuna cu laptele caldut. e amesteca in continu pentru a nu facecocoloase