| Frrramboise a întrebat:

Cum se face limonada? Fundoi pentru raspunsurile cele mai bune!

Răspuns Câştigător
| SRJ a răspuns:

Uite cum:

Ingrediente
- 200 g zahar,
- zeama de la 3 lamai sau portocale,
- 1 l apa.

Mod de preparare:

Apa se fierbe cu zaharul, cat sa dea 2-3 clocote. Dupa ce s-a racit, se adauga zeama de lamaie sau portocale. Se tine la frigider, ca sa se raceasca bine, apoi se filtreaza prin tifon si se serveste cu sifon sau apa minerala.

Sursa: romedic.ro

PS: Dai un pahar cand vine canicula? tongue

25 răspunsuri:
| zacrazy a răspuns:

Ingrediente:

pentru fiecare pahar de apa se ia cite 3-4 lingurite zahar si ½ lamiie

Mod de preparare:

Se pune zaharul intr-un vas, se toarna apa rece si se amesteca mereu pana ce se topeste zaharul. Se adauga zeama de lamiie si putina coaja de lamiie. Se acopera si se pune la gheata. Dupa citeva ore se strecoara, se toarna in pahar

Mod de servire

Se serveste cu cite o felie de lamiie pe marginea fiecarui pahar

Sursa: http://www.retete-bune.com/r11921-limonada.htm

| lora3u a răspuns:

Apa + lamaie+zahar laughing nimic mai simplu

| NUUSTIU a răspuns:

Se pune zaharul intr-un vas, se toarna apa rece si se amesteca mereu pana ce se topeste zaharul. Se adauga zeama de lamiie si putina coaja de lamiie. Se acopera si se pune la gheata. Dupa citeva ore se strecoara, se toarna in pahar Mod de servire Se serveste cu cite o felie de lamiie pe marginea fiecarui pahar

| Zero a răspuns:

Daca vrei sa faci limonada cea mai buna va trebui, sa pui neste apa rece de la frigider ca sa fie cu adevarat o limonada.De preferat lamai proaspete, care le poti taia felii, ca sa se stoarca toata zeama, le pui intr-un boll inalt cu zahar si cu apa, presezi nitel lamaile, in caz ca vrei sa fie nitel mai acra adaugi sare de lamaie big grin, si iti sp ca o sa iasa o limonada buuuunnnnaaaa happy

| Locaa a răspuns:

Ingrediente:
2 lamai
4 linguri zahar
1, 8 l apa

Mod de preparare: Se rade coaja lamailor (doar partea galbena) si se pune la fiert in apa impreuna cu zaharul. Se da doar 2-3 clocote si se lasa sa se raceasca.
Se adauga zeama de la cele doua lamai, inclusiv samburii si pulpa care raman pe storcator.
Se da la rece. Inainte de servire se strecoara.
Se serveste cu o felie de lamaie sau portocala, in pahare glasate.

| TheHGlife a răspuns:

Ingrediente:

1 lamaie,
zahar (dupa preferinta),
3-4 cuburi de gheata,
1 cana de sifon, sau apa minerala
Preparare:

In cana cu sifon sau apa minerala se stoarce lamaia apoi se adauga zaharul si gheata se ornamenteaza cu pai si o felie de lamaie pe marginea paharului.
Mentiuni:

Se serveste rece cand este cald sau la petreceri

Timp Preparare: 10 '

| Alecsanndraa a răspuns:

Apa +zahar+lamaie
up amestec zahar +lamaie si adaug apa...

| Antonia90 a răspuns:

Buna! happy
Ai nevoie de:
1 lamaie,
zahar (dupa preferinta),
3-4 cuburi de gheata,
1 cana de sifon, sau apa minerala
Apoi, storci lamaine into cana mai mare, torni apa, pui 2-3 linguri de zahar, mesteci si gata!
Pofta buna! happy

| Deea_1485 a răspuns:

E simplu iti trebuie o lamaie, zahar si un ulcior. Pui apa in ulcior, dupa aceea tai lamia in doua, o storci, si pui putin zahar. Daca nu e dulce mai pune zahar.

| luciana200972 a răspuns:

Storci cateva lamai, mie nu-mi place pulpa, folosesc doar zeama, se adauga apa si miere dupa gust, mie imi place mai concentrata si la 2 litri de apa plata storc 5-6 lamai.Sau poti toca 3-4 lamai cubulete, le introduci intr-o sticla goala de 2 litri, adaugi zahar dupa gust ii pui capacul, o scuturi bine de cateva ori si apoi adaugi apa plata. o pui la rece si servesti cu cuburi de gheata

| ღÐιαναღ a răspuns:

Ingrediente5 lamai
5 linguri cu miere
1 litru de apa plata
cateva frunzulite de menta
Mod de preparareLamaile le-am spalat, le-am taiat pe jumatate si apoi le-am stors. Sucul l-am pus intr-o cana mare de sticla, am adaugat mierea si am amestecat bine sa se dizolve, apoi am adaugat apa.

Am pus cateva feliute de lamaie si frunzulitele de menta si am pus cana la rece. Absolut delicioasa si foarte racoritoare!

| cretzufinish a răspuns:

1 l apa plata sau minerala rece ca gheata, 3 lamai, putina sare de lamaie, zahar si o lingurita de miere de albine. Se rad cojile de la lamaie, se stoarce pulpa. Se adauga in apa intreaga zeama de la lamai si coaja de la o singura lamaie, sarea de lamaie (pentru a fi mai acrisoara) si se adauga mierea si zaharul (dupa preferinte, pentru ca unii prefera mai acra). Se serveste cu gheata cuburi intr-un pahar inalt si cu o coaja de lamaie pe gura paharului. Pofta buna!
PS: Este reteta proprie, neluata de pe net. Pt a-i da un aspect mai "colorat" poti adauga la zeama celor 3 lamai si zeama de portocala. Yam yam...

| Teo_6515 a răspuns:

In vasul in care faci limonada, pune si cateva felii de portocala. 2-3 la fiecare lamaie stoarsa. Dupa care lasa vasul cam o ora la frigider sau pune gheata. Am mai vazut ca se pune si putina menta, dar nu am incercat vreodata, deci nu pot recomanda.

Si inca ceva. Incearca sa folosesti miere de albine sau daca nu ai, zahar brun. In procesul de albire al zaharului se foloseste mercurul, cu efecte devastatoare asupra sanatatii.

| dulcikaa a răspuns:

Ai nevoie de :
apa
lamaie
zahar
un vas
un pahar

preparare:
in vas storci lamaia. dupa aceea pui apa si zahar.
torni in pahar si bei

| sely_6623 a răspuns:

Pentru cei care nu au baut limonada si sunt curiosi sa vada ce gust are sau au baut si vor sa incerce niste sortimente noi / combinatii diferite…am facut un Copy’Paste mai jos cu cateva retele de limonada…:

Limonada Clasica

Ai nevoie de

6 lamai

1 cana zahar tos

6 cani apa rece

Mod de preparare

Stoarce lamaile. Intr-un vas de apa amesteca sucul de lamaie, zaharul si apa. Amesteca bine. Mai pune apa sau zahar daca mai e nevoie.
Limonada cu vanilie

Ai nevoie de

4 lamai

3/4 cana zahar tos

1/4 lingurita esenta de vanilie

6 cani cu apa rece

Cum se prepara Spala bine lamaile. Taie-le pe jumatate si scoate tot miezul dinauntru si pune-l intr-un blender. Adauga jumatate din coaja ramasa, zaharul, esenta de vanilie si doua cani de apa. Mixeaza bine pana devine pasta, muta amestecul intr-un vas pentru apa si adauga apa ramasa.
Limonada in stil brazilian

Ai nevoie de

2 lime

1/2 cana zahar

3 linguri lapte condensat

3 cani de apa

gheata

Cum se prepara

Spala bine lamaile. Taie capetele si arunca-le, taie lamaile in patru. Pune-le intr-un blender impreuna cu zaharul, laptele condensat, apa si gheata. Amesteca totul cat mai bine pana se formeaza o pasta fina. Apoi strecoara amestecul printr-o sita fina. Adauga apa si serveste cu gheata

| claudiea79 a răspuns:

4 portocale 6 lamii; miere; esentade lamiie si de portocala. apa minerala.se rade coaje de lamiie si de portocle.se pune apa intr-o cana, mare se pune sucul de la lamii si de la portocale apoi se pune 4 sau 5 linguri de miere se amesteca. pina se topeste mierea. se punesi esenta de lamiie si de portocla si coaje rasa. se bea rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti spun cum o fac eu:
tai 1 lamaie si jumate in cubulete cu tot cu coaja. le pui intr-un bol inalt(de plastic de preferat) si le freci cu zaharul pana isi lasa ele multa zeama. apoi adaugi treptat apa(e preferat plata, deoarece cu cea minerala nu prea iese buna) si se amesteca.se pune la rece, se serveste cu cuburi de gheata.
pup

| saynotoemo99 a răspuns:

Fa pur si simplu cu apa lamaie si zahar dar trebuie sa i pui si ingredientele secrete (gheata si menta) si gata limonada iti spun cand am avut standul de limonada am avut 16 clienti + bacsis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui 2 sau 3 lamai in blendar, 5linguri de zahar si sifon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum

| fetitabalon a răspuns:

Uite cum: pui intr-un pahar mai maricel 4 linguri mari de zahar. dupa aceea pui zeama de la 4 lamai stoarse fara samburi. dupa aceea pui sifon, apa minerala sau apa plata si amesteci bine timp de 5 minute. o bagi la frigider si astepti 15 minute dupa care o scoti si o bei. daca vrei sa faci asta intr-un bidon ma mare de apa faci acelasi lucru doar ca pui o cantitate mai mare de prodese. iti multumesc ca mi-ai citi raspunsul. Funda?

| julya28 a răspuns:

Cu pot face un satand de limonada? Sau ceva de genul, doresc sa vad limonada si nu stiu cum sa fac...

| Cristea_Sefora_1996 a răspuns:

Limonada este foarte simpla ai o uala sau un ibric bagi apa cacrezi ca tar trabui si bag 8 linguri de zahar daca pui o uala mica de 1l sau doi apoi amesteti bine pina nu mai este zahar si dupa aia storiti o lamie sau cite it trebuie dupa aia o bagi in uala si emesteti pina cid are gust bun daca nu iasa cum it place mai pune zahar sau laie

Alte răspunsuri