| Chhrisu a întrebat:

Cum se face sosul de nachos(adica chiar sa aiba culoarea spre galben)

1 răspuns:
| clawdy100 a răspuns:

Se face un `Sos Alb Clasic` din 25 g unt, 25 g faina ( o lingura mare cu varf ), 200 ml lapte ( un pahar ), sare, piper (de preferinta alb) la care se adauga 50 - 100 g branza rasa Cheddar,

sau 4 linguri parmezan proaspat ras. Preparam "sosul alb clasic" astfel: Se topeste untul, apoi se adauga faina si se prajeste usor, amestecand continuu, pana se dezlipeste de marginea tigaii. Se adauga gradat laptele, amestecand bine pentru a elimina cocoloasele. Dupa ce ati incorporat tot laptele se amesteca bine cu telul pana ce sosul se leaga si devine omogen. Apoi se mai fierbe la foc mic 2 min, amestecand. Adaugati sare si piper dupa gust. Se amesteca sosul fierbinte cu branza si se omogenizeaza bine.