| alexthebest2000 a întrebat:

Cum se face un chec de ciocolata?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Chec de ciocolata.
Ingrediente:

100 gr. cacao, 400 gr. zahar, 1/2 pahar lapte, 1 praf de copt, 1 pachet de margarina, 1 12 pahar de faina, 3 oua

Mod de preparare:

Intr-un vas da 2 kg. se pune zaharul, cacaoa, laptele si margarina la foc mic si se amesteca pana se topeste zaharul si margarina. Dupa ce clocoteste, se lasa 3-4 min. Din compozitie se opresc 14 linguri intr-un ibric, pentru glazura. Restul de compozitie se lasa sa se racoreasca putin si apoi se pune cate un galbenus de ou, faina cate putin, pana se termina, si la sfarsit se pun albusurile batute spuma si praful de copt nestins. Atentie: cand se toarna albusurile, se amesteca bine cu o lingura, de sus in jos. Se pune compozitia in doua tavi tapetate si se coace la foc potrivit cam 25-30 min. Cand checul este copt, se scoate din cuptor si se toarna glazura incalzita. Se poate pune nuca pisata sau nuca de cocos.

Mod de servire:

| ambutisare a răspuns:

Ingrediente
2 cani zahar, 2 cani faina, 1 cana lapte, 1 pachet margarina, 3 oua, 4 linguri cacao, 1 praf de copt, nuci, sare
Preparare
Se fierbe laptele, zaharul si cacaoa. Cand e caldut se amesteca cu telul pe rand galbenusele, margarina, faina, praful de copt stins cu zeama de lamaie si sarea. Se incorporeaza albusurile batute spuma. Se presara deasupra nuci bucati. Se toarna in 2 tavi de chec tapetate cu faina si se da la cuptor la foc iute aprox. 30 min.
Servire
Se pudreaza feliile cu zahar sau se face glazura de ciocolata.
Durata
1 h
Mult Succes si Pofta Buna! big grin

| tynauby a răspuns:

Ingrediente:

100 gr. cacao, 400 gr. zahar, 1/2 pahar lapte, 1 praf de copt, 1 pachet de margarina, 1 12 pahar de faina, 3 oua

Mod de preparare:

Intr-un vas da 2 kg. se pune zaharul, cacaoa, laptele si margarina la foc mic si se amesteca pana se topeste zaharul si margarina. Dupa ce clocoteste, se lasa 3-4 min. Din compozitie se opresc 14 linguri intr-un ibric, pentru glazura. Restul de compozitie se lasa sa se racoreasca putin si apoi se pune cate un galbenus de ou, faina cate putin, pana se termina, si la sfarsit se pun albusurile batute spuma si praful de copt nestins. Atentie: cand se toarna albusurile, se amesteca bine cu o lingura, de sus in jos. Se pune compozitia in doua tavi tapetate si se coace la foc potrivit cam 25-30 min. Cand checul este copt, se scoate din cuptor si se toarna glazura incalzita. Se poate pune nuca pisata sau nuca de cocos.