Întrebare recomandată | Enache_Carmen_1971 a întrebat:

Cum se prepara ciorba de ceapa

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exista mai multe retete pe net.

| JIJ a răspuns:

Pui ceapa intr-o oala astepti 30 de min apoi adaugi borsu, nu e mare chestie sa faci ceorbe.

| Dannyofficial a răspuns:

Ingrediente pentru ciorba de ceapa:

- 8 cepe
- 2 morcovi
- ¼ varza
- o radacina de patrunjel mica
- telina
- o legatura ceapa verde sau praz
- 4 rosii bine coapte sau 2 linguri de bulion
- leustean
- patrunjel
- 4 linguri de ulei
- sare
- piper

Pasul 1:
Morcovul, telina si radacina de patrunjel se dau prin razatoarea mare. 2 cepe se toaca marunt. Toate aceste legume se pun la calit. Cand sunt aurii se adauga 2 l de apa.

Pasul 2:
Dupa 10 minute de fiert se adauga cepele (taiate cubulete sau fidea), ceapa verde tocata si varza (taiata fidea). Se lasa la fiert cam 30 de minute.

Pasul 3:
Daca legumele sunt fierte se adauga rosiile sau bulionul si se mai lasa 10 minute. La sfarsit se adauga sare, piper si verdeata (leustean si patrunjel) tocata.