Întrebare recomandată | UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum se stoarce un tricou de bumbac dupa ce a fost spalat de mana?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tot prin lucru manual desigur

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

De ce sa se strice?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Du-l la o firmă specializată in stors tricouri

| dullcat a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Pentru ca distrugi fribra de bumbac daca il strangi cu mana si storci ca pe-o carpa, in sensuri opuse. Se poate astfel largi etc.

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

1. Unde mai gasesti tu tricouri de bumbac 100%? Le ai mostenire de la bunica?
2. Am avut de bumbac si le-am stors de sa le rup. Nu au avut nimic.

| dullcat a răspuns:

Poti sa-l storci usor, adunand materialul cu ambele maini in pumn, dar fara sa rotesti sau sa tragi de el. Apoi scutura-l si pune-l pe umeras pentru a nu fi nevoit sa-l calci.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ar fi si asa ok, depinde de material. Daca e bumbac 100% e ok, dar tot trebuie pus pe un umeras, si se va usca mult mult mai incet. Daca are si elastan in compozitie sau polister, nu e chiar ok, deoarece de la greutatea apei, se va lungi pe umerasul in pozitie verticala, plus ca isi va pierde din elasticitate.

O alta tehnica pentru pulovere din materiale scumpe, (lana casmir etc) e sa le pui in pozitie verticala pe un prosop si sa rulezi prosopul, apoi sa presezi usor.Ar merge bine aceasta tehnica si pentru tricou.

Răspuns utilizator avertizat
| dolceromania a răspuns:

Prin răsucire cu mana!