| davedavedave93 a întrebat:

Dacă atunci când introduc cheia în iala ușii, efortul depus este mult mai mare pentru a învârti cheia în ială (a deschide / a închide ușa), fiind acolo ceva care pare să opună rezistență, care poate să fie cauza? S-a confruntat cineva cu asta? Cum se rezolvă? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Este posibil ca mecanismul din butuc să fie uzat, sau fără lubrifiere. Încearcă să lubrifiezi mecanismul cu un spray WD40. Îl găsești și la Carrefour. Sprayul are un tub subțire care îți permite să bagi lubrifiantul în interiorul butucului. Dacă nici așa nu se rezolvă, înseamnă că butucul este prea uzat și trebuie schimbat.

| davedavedave93 explică (pentru KR0NSTADT):

Mulțumesc frumos! E ușă cu 3 puncte de închidere. Am aplicat WD-40 și merge ca „unsă". laughing Nu mai opune rezistență, deloc!

| KR0NSTADT a răspuns (pentru davedavedave93):

Bine că ai rezolvat.winking

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am pățit. Și nu am mai putut scoate cheia din butuc. Era spart butucul in interior. Noroc a fost că ușa era deschisă și am putut schimba butucul. Ușă metalică de apartament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CauzE >
-deschide usa si invarte in gol cheia
-inchide usa si invarte in gol cheia, diferenta?
-daca ai simt la asa ceva trebuie sa-ti dai seama de unde vine baiu,
invarte cheia incet in yala si fi una cu ea, ce simti, ce auzi, etc.

-butuc nestrans de subrubu de prindere m5, deci deplasat din locas, sau butuc suprastrans si apare tensionare de corp sau limba
-cardul usii depasat si freaca limba undeva, cauta urme de frecare vizibile(cu o lanterna de cap ''4k'' ajuta) daca nu ai unghi(de lucru) in locul suspect pune o hartie si trage de ea daca e blocata acolo e baiul
-limba stramba(daca usa a fost fortata voit sau nevoit)
-uitate la cheie daca ai inceput de fisura(si de obicei apare cand o fortezi repetat) pe ea deja te risti, sa ramai afara(variante sunt cand nu te astepti), trebuie schimbata
-ungerea are un rol bun in viata oricarui mecanism, wd40, vaselina grafitata daca producatorul permite, ulei de mecanisme fine.

Oricum ceva trebuie schimbat de nou, acum doar legi cu sarma situatia, cine-a face montaju sa nu lucre cu 3 maini stangi.

Si daca ai usa asta si ramai afara.
https://www.youtube.com/watch?v=StSlHdvRMv4

| davedavedave93 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos! O să am în vedere înlocuirea butucului în caz că se repetă cu frecvență ridicată. O zi faină!