| sponge21ful a întrebat:

Daca aveti o reteta foarte buna de sarmale de post dati-mi-a

2 răspunsuri:
| Eva a răspuns:

Cred ca umplutura te intereseaza, da? ca restul e la fel...
Calesti putin o ceapa in ulei, pui peste ceapa ciuperci taiate marunt si le lasi sa se inmoaie... adaugi o cescuta de orez spalat si una de apa ca sa fiarba orezul... condimente dupa gust (sare, piper macinat, Vegeta). Nu pui multa apa ca sa scada bine la sfarsit, mai bine mai adaugi daca trebuie pe parcurs. Cand e fiert pe jumatate orezul pui si putin suc de rosii, mai lasi cateva clocote si stingi focul. Orezul o sa fiarba complet in oala cu sarmale happy
Invelesti normal sarmalele, pui varza taiata fideluta, cimbru, marar, piper boabe etc. Daca nu e varza destul de acra, si putin suc de rosii! Pofta buna happy