| Donsavas a întrebat:

Daca bag cartofii la congelator, oare ies ca aia de se cumpara de la magazin?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fulgi/piure/vrăjiți sau cum?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu.

| Frank51 a răspuns:

Nu ies la fel, cei de la magazin sunt pre-prajiti si apoi congelati, dar oricum se apropie mai mult de acel gust si textura.

| WhiteLife a răspuns:

Nu neapărat că cei de la magazin, pentru că pe ei se poate pune amidon, sare sau altele, unii sunt și preprajiti, depinde. Dar se vor praji bine, vor fi crocanți (merg și la cuptor), in sensul că poți gati in continuare cartofi prăjiți (sau altceva). Valabil și pentru cei dulci.

| Ofiintă a răspuns:

Cei pe care îi cumperi de la magazin se prajesc repede si ies crocanti pentru că au mai fost prajiti inainte.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ofiintă):

Ce cartofi congelati ai cumparat tu? Si prajiti inainte.
Ha, ha!

| Ofiintă a răspuns (pentru darrio2007):

Păi, cartofii congelați sunt din categoria produselor alimentare semipreparate.
Sunt pregătiți de dinainte, altfel nu s-ar prăji atât de ușor.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ofiintă):

Unde scrie asta? Sunt spalati, curatati, taiati si bagati la congelator. Eventual ceva substante ca sa se mentina proaspeti fiind congelati.

| Ofiintă a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar aici scrie, fabrica care produce pentru mc donalds. Este un intreg proces. Nu este dificil să ne documentăm.
https://www.nwradu.ro/......e-fabrica/

| darrio2007 a răspuns (pentru Ofiintă):

Pentru McDonalds.

| Ofiintă a răspuns (pentru darrio2007):

Las-o baltă.
Că este mc donalds sau nu, la fel sunt cartofi congelați. Tot aia este.
Plus că nu iti trebuie multa ratiune incat să-ti dai seama că sunt preparati de dinainte.

| zilog a răspuns:

Tu ii bagi cu pământ pe ei cu râme și cu nisip și ies tăiațî curătati feliați condimentați puși in pungi cu etichetă si coduri de bare pe ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ies congelați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu...dar nu îmi surâde ideea. straight face