| Furnicuta000 a întrebat:

Daca iau un borcan cu masline (adica cu tot cu zeama aia in care stau maslinele) cat timp il mai pot pastra la frigider dupa ce il desfac?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Măslinele in murătură se păstrează în cămara, nu in frigider. Daca face floare, măslinele sunt inca bune de consumat. Se spala de "mucegai" și se consumă.
Noi avem măsline murate in borcan de 3 kg făcute de socrul meu de acum un an, sunt foarte bune și consumam de cate ori dorim. Nu se strica atât de ușor. In cămară este temperatura perfecta nici prea rece dar nici prea cald. Cât și puse într-un balcon închis se pot păstra daca cămară în casă este inexistentă.

| Drimmero a răspuns:

Uita-te pe data expirarii, dupa aia te ghidezi.

| Furnicuta000 explică (pentru Drimmero):

M-am uitat dar nu cred ca sta 2 ani odata ce l-am desfacut

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In general, produsele alimentare care pot fi "desigilate" si se pot desface din ambalajul lor, mai ales cele care stau si la frigider, prezinta o specificatie pe ambalaj, similara cu "Dupa deschidere, a se consuma in 3 zile" (sau ceva de genul).

Deci ar trebui sa scrie asta acolo. Dar vorbind ca intre oameni, care... pun la frigider orice, chiar mai multe zile, presupun ca nu mai mult de o saptamana sau pana cand vezi ca ceva nu este "ok" cu ele.

Numai bine! ^_^

| Furnicuta000 explică (pentru DoarBogdan):

Nu scrie nimic de genul...

| MihaelaDart a răspuns (pentru DoarBogdan):

Depinde de produs, in cazul unui borcan cu măsline desfăcut poate fi folosit de cate ori se dorește. Nu se vor strica după cele 3 zile, atât nici după 1 an de zile. Lucrez cu măslinele și folosesc de asemenea. Valabilitatea lor atât la măslinele vidate sau cele la borcan sunt de 2 ani.