| cristibanat673328928 a întrebat:

Daca, sa spunem, as fi bagat o tava cu amestec de clatite la cuptor ca sa vad daca s-ar face clatitele mai repede (desi este evident ca ar fi o idee idioata), iar amestecul s-ar fi umflat in tava in asa fel incat tot interiorul cuptorului ar fi plin de drojdia aceea cruda si lipicioasa, care ar fi cea mai rapida si eficienta modalitatea de a curata cuptorul din teoria mea?

Răspuns Câştigător
| MarShMalLoWW a răspuns:

laughing) Mai întâi aș lăsa cuptorul să se răcească, și după aș pune ceva celofan pe jos, pentru că apoi să încerc să strâng compoziția pentru clătite cu niște bureți într-un platou, sau ceva.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca ai gresit reteta de aluat pentru clatite.

| Fatamuntilor a răspuns:

NU prea are de ce se umfla aluatul de clatite, doar daca ai pus agenti de crestere( praf de copt, bicarbonat) De obicei in aluaturile dospite se pune cam 3 sferturi. EXISTA tigai speciale pentru clatite.Necisita timp, dar merita efortul, nu?
In fine sa revin la cuptorul tau...
exista mai multe produse speciale pentru cuptor, la mine a functionat cu succes sano forte (negru)
https://www.igienaphs.ro/......lus-750ml-
Scoti ce se poate scoate ( le cureti separat) anume gratarul, tava aia de deasura arzatorului) pulverizeri cu acel produs, lasi cateva minute, dupa care cureti cu laveta.
Musai a foloseti manusi de menaj pentru este coroziv
Apoi cureti cu carpa curata, montezi la loc si lasi cuptorul deschis.