| anonim_4396 a întrebat:

Daca trebuie 100 ml smantana de unde stiu sa pun 100 ml? Este ceva de masurat? Si este si pentru grame ceva de masurat? Daca da cum se cheama?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masura sau cana gradata. Te mai poti orienta si aici: http://bit.ly/2HxXezd

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai auzit de cantar?

| johnnny123 a răspuns:

Se cheama cană gradată.
Iar pentru cântărit se cheamă... ești pregătit? CÂNTAR!

| Raven a răspuns:

Dacă n-ai nici cană gradată, nici cântar, ține minte că o cană obișnuită are 250 ml, pui deci mai puțin de jumătate. Chiar dacă vor fi 110 ml smântână nu se întâmplă nimic grav.

| fateoftheenemy a răspuns:

1 ml lapte cantareste 1, 03 g - 100 ml lapte = 103g
Totul tine de densitate. Doar apa cantareste in ml la fel cat cantareste si in grame. Sper ca ti-am fost de folos tongue