| anonim_4396 a întrebat:

De ce merele încep să se zbârcească după ce le spăl cu apă rece?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Merele se zbarcesc rapid dupa spalare, daca inainte de magazionare au fost stropite cu o solutie (un fel de ceara) "protectoare", care tine coaja frumos intinsa (ca botox-ul la piele).
Cand acel strat este spalat, coaja se zbranceste in scurt timp, deoarece interiorul este deja destul de uscat, la jumat de an dupa recoltare.
Aceasta metoda se foloseste la fructele vandute (mai ales la export, pe care le importam), pentru atractie vizuala.

Marul netratat, in mod natural, se zbranceste constant de a lungul iernii, iar la spalare nu se zbranceste brusc.

Aceasta diferenta este si unul din indicatorii cu care se poate deosebi usor marfa de inport si marfa bio din gradina.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Harfagre):

Asa s-a pastrat si se pastreaza si acum merele (si nu numai) crescute si culese in stil "bio", in gradina.
Din pacate, fructele trimise la export se culeg verzi si isi capata culoare doar in- sau dupa magazin.
In Germania, de exemplu, nu cresc caisele, se vand verde-galbui si fara gust. Asa cumparam si noi o serie de fructe exotice: nici nu stim cum e gustul lor in stare coapta.

Din pacate, si merele, rosiile etc. le importam (tratate), fiindca sunt "frumoase". Nu conteaza cat sunt de sanatoase, doar aspectul si sa fie "ieftine". tongue

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Calitatea slaba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă le e frig.

| relian a răspuns:

Sint deja zbarcite cum spui, dar is mai bune.Ma refer is mai dulci, asta pentru ca au mai pierdut apa din ele.Nu are nici o legatura spalatu.

| Legion7X a răspuns:

Cine știe ce mere ai luat tu
Eu n-am observat nimic, le-am spălat și cu apă rece. Eu nu iau mere din magazin, ci de la femei de pe piață. Au un gust extraordinar.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns (pentru Harfagre):

Probabil

| ROberrt86 a răspuns:

Polifeni; oxidare. In momentul in care speli marul, celulele de oxigen dispar si polifenii se oxideaza