| anonim_4396 a întrebat:

De ce se îngălbenește apa?
Cu ani în urmă aveam o apă foarte bună, scoasă cu hidroforul...atât de bună încât veneau și alții să ia. De câțiva ani se îngălbenește...rămâne și sticla în care se află îngălbenită, precum și hainele albe spălate în timp cu această apă.
Din păcate, filtrele nu au rezolvat problema.
A mai avut cineva problema asta? Cum ați rezolvat?

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la țevile vechi de 50 de ani de acolo apa este galbenă, trebuie înlocuită schimbata toata rețeaua de apă din România, dar ei primariile nu au fonduri decît de cîrpeli mai sudeaza aceeiasi țeava de 1000 de ani o mai cîrpeste, si cedeaza in alta parte. Numai refacută de la A la Z infrastructura subterana a țevilor de apă si canalizare vom scapa de apă ruginita si mirosuri de rahat care vin pe coloanele de apă de la wc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e apă de la oraș.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si apa la tine nu vine tot prin țevi? Țevăraia este veche si de aceea.

| Catrice a răspuns:

Nu

Șt...in fine.
Poate s-a poluat "pe drum".

| CodrutElian1990 a răspuns:

S-a modificat panza freatica de unde vine apa din cauza seceti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi cer scuze că imi dau și eu cu părerea.
Dacă e o fântână săpată de cineva se pare că trebuie vorbit cu săpătorii de fântâni.
Ăștia se pricep la izvoare, poate chiar mai trebuie adâncită cu vreo două tuburi.
Și dacă e schimbată culoarea, mai știi, probabil trebuie și o analiză chimică.
Oare o mai fi potabilă?

Bula
| Bula a răspuns:

Cand ati facut revizie (mare) la instalatie?
Anual, fantana trebuie curatata, hidroforul si tevile metalice verificate (sa nu fie ruginite).
Totodata, este bine ca, periodic (anual sau de cate ori exista suspiciuni) apa sa fie analizata in laborator, unde se pot evidentia materialele existente in apa.

| Zuzu1991 a răspuns:

EVIDENT, poluare

| relian a răspuns:

Pai daca aveti puturi linga veceuri laughing dao la jalea, beti apa din aia de va ia benga laughing
Oamenii la ara au fantana sau putu sapat linga veceu, iar adancimea ese cam tot aia, ce sa se mai filtreze, asa cat de cat.
Cum rezolvi? Forezi dincolo de 30 de metri si ai apa mai buna ca cea data de oras, aia e tot.
cu cat mergi mai in adancime cu atat ai apa mai buna, este trecuta prin atatea roci, nisip pietre, este filtrata mai bine decat cu orice filtru facut de om.

| MarcuG15 a răspuns:

Scuze! Dar nu m-am mai putut tine.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

E posibil sa aveti impuritati in apa care sa o faca sa arate galben.
Probabil ca filtrele pe care le aveti nu sunt bune sau nu sunt suficiente.
Montati un filtru din plastic lavabil si un filtu din tesatura.

E important sa faceti si o analiza a apei.
Gasiti detalii aici: https://blogdeinstalatii.ro/analiza-apei-potabile/

Sper sa va fie de folos.
Toate cele bune.