| Acasete a întrebat:

De ceva timp mi se intampla un fenomen ciudat legat de mancare.
De exemplu: Acum cateva zile, eu si mama am vrut sa facem mamaliga, dar cand sa deschidem malaiul, vedem ca sunt niste insecte ca niste furnici care misuna pe acolo (mici si negre, cu o forma asemanatoare)
Alt exemplu: Uneori, seara, mai mananc cereale cu lapte. Cand am vrut si eu sa mai mananc din nou acest fel de mancare, vad aceleasi insecte in cerealele mele.
Intrebarea mea este: ce sunt aceste insecte si cum au ajuns ele in malaiul nostru, chiar daca era sigiliat? La cumparare arata OK, totusi...

7 răspunsuri:
| claudiea79 a răspuns:

Daca ai furnicii dai cu apa fiarta in care ai fiert ardei iuti. faci curat in dulapuri dai cu raid max dar iei piinea si mincarea din bucatarie sa nu dai pe vase sau farfurii. exista o sotutie la farmacie pentru furnicii si gindaci.sint fiole le pui in apa si pulverizezi prin toata casa.nu mai ai nici furnicii nici gindacii.nu miroase.nu ataca ochii.solutia contra gindacilor este vreo 7 lei.este foarte buna.gasesti la orice farmacie.cu 7 fiole faci curat in 4 camere se amesteca cu apa, dupa ce faci curat.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce raspunsuri. mai mult ca siguri aveti gandaci sau furnici prin casa happy In nici un caz fantome sau biserci oh go on. chemati dezinsectia sau ce trebuie sau daca nu da cu un spray pentru gandaci thinking

| MeGustaaa a răspuns:

Mancare bantuita sunt gandaci pe care i-ai omorat in trecut

| Acasete explică:

Tocmai facem curat in dulapuri acum si re-organizam totul. Speram sa fie asta. Daca nu, o sa chemam dezinsectia...
Apropo, am mai zis, nu sunt gandaci normali de bucatarie care ii vezi prin spatele dulapurilor, sunt un fel de furnici...

| Putzifer a răspuns:

S-ar putea sa aveti gandaci care isi fac cuiburi in dulapurile voastre. Atentie, ca aduc o gramada de boli. Sa chemati dezinsectia. Si malaiul nu prea se sigileaza, mai ales ca e in pungi din alea de faina. Ai grija, sa nu mai mananci pana nu dispar alea!

| JOJO19 a răspuns:

Asta da fenomen-sincera sa fiu eu cred in superstitii si sfatul meu este sa incerci sa-ti iei de la o manastire ceva sfintit sau un magazin pentru astfel de lucruri pentru ca sincera sa fiu nu pare prea normal

| ixzGabyTheSweetixz a răspuns:

Hmm... pote punga in care tineai malaiul era sparta si magazinul avea insecte din alea si am intrat, si cazul cu laptele pote cine a lasat capacul dechis si sau strecurat pe acolo si daca era la cutie in gaura pe carei facto so fi sterecurat din malai ^^