| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta se poate da lapte cu cacao unui copil?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Copilul trebuie sa aiba minim 1 an.Si atunci cu exigenta ii poti pune o lingurita rasa de cacao sau nesquiq in lapte. Dar evita sa-i dai seara inainte de culcare daca nu vrei sa devina foarte agitat sau mai rau.sa faca noapte albatongue

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa doi ani, mai bine pe la trei. dar nu inteleg de ce ai vrea sa-i dai lapte cu cacao? E mult mai putin sanatos decat laptele obisnuit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scade efectul cand este amestecata cu lapte DAR...este un aliment hipercaloric, excitant si diuretic, se matabolizeaza in ficat si este dificila de digerat, favorizeaza obezitatea. daca tot vrei si tot vrei, asteapta pana la 2 ani si doar dimineata, seara nu este indicat, fiind un excitant copilul devine nelinistit si favorizeaza enurezisul nocturn(pipi in pat). si nu ma refer doar la cacao cu lapte, in general produsele care contin cacao(cornuri cu ciocolata, ciocolata, pateuri cu ciocolata, acelasi efect il are si zaharul, care trebuie evitat pe cat posibil in copii, este un excitant, hipercaloric si favorizeaza obezitatea )