| AdyP20 a întrebat:

Doresc sa cumpar ori un cuptor cu microunde ori cuptor electric. Doresc sa incalzesc mancare si sa prepar pizza/sandwichuri etc cumparate din kaulfand/lidl. Care ar fi mai ok? Sau ar fi mai ok daca cumpar un cuptor cu microunde si o plita electrica?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ppentru ce ai tu cumpara microunde, e mai bun, mai rapid si mai santos.Vad unia pe aici tot o baga pe aia cu canceru laughing dar cum poate un microunde sa te afecteze asa dupa mintea lor?
Ok sa iti zic ce trebuie sa faci in cazul in care doresti sa cumperi un cuptor cu microunde bine?
Este un sfat dar unu bun. Micorundele astea zic unia ca te pot iradia, de aici si povestile astea cu canceru.Ok ce trebuie sa faci tu sa stii ca acel cuptor tine radiatiile acolo in interior? De regula astea sunt testate si aprobate spre vanzare, nu vine oricine sa vanda asa la plesneala.
Dar sa revin.Mergi la magazin si sa zicem iti place un cupptor de asta.cE FACI? Simplu.cuptoru este nebagat in priza, desczi usa, bagi telefonul tau mobil in interior si inchizi usa la loc. Apoi trebuie sa ai pe cineva cu tine, sa te sune pe mobil.
Asta e tot pui pe cineva sa te sune, daca telefonul tau suna atunci nu cumpara acel cuptor, daca nu suna atunci esti in siguranta laughing asa se verifica cumtoarele cu microunde.
Concluzia? Daca un cuptor cu microunde nu este capabil sa scape nici macar un semnal de telefo mobil asta inseamna ce anume? Ca telefonul tau mobil te radiaza mai mult decat un cuptor cu microunde corect? Atunci de unde cancerele astea de la cuptoarele cu microunde?
Ca sa vezi cum si cat gandesc uni oameni.

| NLS a răspuns:

Eu as lua cuptor electric, și, dacă nu ai deja. Si o plita electrica.
Cuptorul cu microunde folosit zilnic provoacă cancer. Noi nu avem asa ceva în casa. Mai exact, mama a cumpărat unul ieftin, și peste 2 luni l-a scos la poarta (asa se procedează în Germania) unde nu a rezistat mai mult de 4ore.

| relian a răspuns (pentru NLS):

Cumptoru cu microunde provoaca cancer, tine ti-a zis doctorul,, sau ai auzit la radio? Asa se procedeaza in Germania se arunca astea afara laughing hai ca sunteti tari de tot tu si cu maicata.Stii cand omu e prost asa e nai cei face,dar cand mai si semnalizeaza,atunci e de rau laughing
De ce nu faci test la cuptorul ala sa vezi daca radiaza ceva la exterior? Baga telefonul mobil in cuptor,pune pe cineva sa te sune si daca telelfonul tau suna mil dai mie si eu il manainc laughing deci iti garantez ca nu va suna, stii de ce? Pentru ca nu va avea semnal, pentru ca cuptoru ala cu microunde blocheaza orice semanl, adica radiatie sa intre ori sa iasa afara din el.
Acu te intreb care este mai periculos, cuptoru ala sau telefonul tau mobil?laughing fa experimentu asta singur, dupa sterge balaria asta de raspuns ce ai dat pe aici.Bafta

| seularts a răspuns:

Eu iti recomand sa inveti sa gatesti la aragaz si sa lasi mancarea instant care iti va face rau pe termen lung asupra sanatatii tale happy

| IuliaAna23 a răspuns:

Nu ți-aș recomenda cuptorul cu microunde, e foarte periculos pentru sănătate, e cancer curat. Mai bine folosești cuptorul electric, e cel mai sigur.

| relian a răspuns (pentru IuliaAna23):

E cancer curat ce anume? Faci afirmatii asa la plesneala sau ce anume face cuptoru asta de e cancer curat? Explica, ca asa sa arunci vorbe aiurea toti se pricep.Hai baga explica care e treaba cu canceru asta de la cuptoarele cu microunde laughing