| anonimaalee29 a întrebat:

Eu nu am mai gatit pana acum in viata mea. Nici macar cartofi prajiti.
Imi puteti da niste retete simple, usor de facut? Gen paste, pilaf etc.

7 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Pilaful nu cred ca e reteta. Adica ce? Carrofi cat vrei fierbi si pisat. Fa ce retete gasesti si aia e. Inventeaza si fa o ciorba din ciocolata sau ceva. Asa faceam siu dar nu praji zahar

| Petrovic a răspuns:

Nu știu ce rețete sunt ușoare pentru că toate sunt grele în felul lor.
Eu nu mă gândesc ce e mai ușor, ci ce pot să pregătesc în cel mai scurt timp.

| wolfves a răspuns:

Nici eu. Poate incepi cu o salata daca nu ai facut asta deja. Oua in orice forma : omleta, ochiuri, fierte. Crenvursti, carne la cuptor/gratar (nu cred ca e asa greu, mai mult o speli si dupa o lasi singura), piure.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Paste carbonara(2 galbenus,smantana lichida,spaghete, kaizer(bacon), eu optional pun si ciuperci, sare piper, usturoi)fierbi apa+un praf de sare apoi adaugi pastele cam 8 min sau scrie pe pachet, tragi la tigaie kaizer taiat marunt(eu adaug si ciuperci feliate subtire peste kaizer le calesc putin cu kaizeru), inte timp bati cu telu galbenus adaugi smantana peste+sare si piper amesteci, adaugi usturoi tocat marunt dupa gust la final amesteci tot cu pastele(pastele find fierbinti gatesc galbenusul crud)

| brigh7ness a răspuns:

Avand in vedere ca pe net sunt retete care explica absolut totul, nu te ingrijora, pe aproape orice ai pune mana sa gatesti, iti va iesi cel putin acceptabil. Ti-a dat colegul de mai sus un site, dar nu trebuie sa te plafonezi, incearca orice iti face cu ochiul. Succes.

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Paste cu Pesto și ton. În 2 litri de apă fiartă pui cam pentru 2 porții paste, lași la fiert 8-10 min. Le strecori. În tigaie pui o linguriță de unt, pui pastele, focul mic. Adaugi ton bucăți din conservă și o lingură de sos Pesto (se găsește la borcan, în magazinele cu alimente). Lași cam 1-2 minute. Amesteci și poftă bună!