Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Există ceva chestii speciale care să poată prinde plapuma de plic pentru a nu se mai aduna înăuntru?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceaca sa il cosi in puncte pozitionate in retea. big grin

| SilentRain a răspuns:

Lipește o gaica in fiecare colt

| gabicoo a răspuns:

E simplu!
O coși de cearșaf!

| alina2k18 a răspuns:

Hmm capse mai mari o parte de cearceaful plic pe inauntru cealalta parte de plapuma, le cuplezi si fac clickwinking
Otherwise cearceaful plic sa fie cu maxim 15 cm mai mare pe latime si lungime fata de pilota si nu se mai face ghem.
Daca pilota e mai micuta si cearceaful in care o bagi e urias de aia se aduna.

| NLS a răspuns (pentru alina2k18):

Unde găsesc astfel de capse? Ai testat? Nu vor gauri cearșaful după un timp?
La mine se aduna chiar și dacă cearșaful e de mărime identica cu pilota.

| alina2k18 a răspuns (pentru NLS):

Deci eu am pisic ce se ascunde sub pilota si face tot felul de scheme, circ total in pat si niciodata nu s-a adunat, plus si eu ma foiesc o gramada in pat si tot nimic, chiar acum am o pilota subtire si e rupt fermoarul de la cearsaf total pe toata latimea si tot nu iese laughing sau sa se adune.
Dar am doar lenjerii de bumbac gros, nimic sintetic sau cu modele care contin sintetic. Deasemenea lenjeriile tip damasc sunt bune.
Capsele erau ceva mai mari si cusute de cineva care facea croitorie erau date niste gaurele pe ele ca poata fi cusute f bine ca sa nu se piarda prin masina de spalat, nu cred ca poti face asta singur.

| Sonia822 a răspuns:

Poti s-o cosi de pat laughing
Mai sunt si agrafe d-alea mari, cu clipsuri metalice negre, tip book

| gogu220 a răspuns:

La Ikea cearceaful plic nu sunt cusute până în colţ şi prin acel orificiu poţi băga mâna să întinzi bine plapuma sau pilota. Dar poţi ori să coşi o bucată de şiret în fiecare colţ şi la plapumă şi la cearceaf, ori bandă de "arici", ori capse din plastic, cele din metal pot ruginii.