| Valyasdfg a întrebat:

Exista ceva soluții speciale pentru a avea firele de par de la barbă drepte? Le am aproape crețe si nu-mi place, Părul din cap nu-i creț nici ai mei n-au părul creț să zici că mi se trage de undeva, de exemplu vedetele sau maneliștii ăștia, au o barbă scurtă, dar bogată, și firele le sunt drepte deci nu se vede sa fie creț.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firele de par din barba - mai ales din zona gatului si falcilor - nu toate cresc perpendicular din piele, iar rezultatul este barba creata. Nu ai cum sa le indrepti, ar trebui sa indrepti radaciile firelor.
Daca barba creste mai lunga (5-10cm sau peste) atunci se poate pieptana si apare dreapta.

| alex495 a răspuns (pentru Bula):

Nici pieptanata nu i dreapta cum vrea el. Placa de par dar e prosteala deja si sa aiba barba foarte mare, altfel nu merge. Ce vede el la tv e o iluzie optica sa i spun asa ca aia isi dau cu 2 3 tipuri de uleiuri sa straluceasca si pare asa,, dreapta" si aranjata.

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Nu este iluzie optica, doar nu vede suficient de clar firele de par, doar forma in ansamblu... big grin

| alex495 a răspuns (pentru Bula):

Pai da. Iluzie optica se numeste cand este,, pacalit" ochiul. El o vede cubica la astia prin america si crede ca i firu drept dat cu gel

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul barbii crete, singura solutie este aparatul de ras!

| alex495 a răspuns:

E normal. Nu exista om pe planeta asta sa aiba barba dreapta. Poate doar vreo boala ceva rolling on the floor. Si eu am barba si destul de mare stiu ce zic. Daca chiar vrei sa vezi cum ai arata pentru o zi cu barba dreapta ti ar trebui una foarte lunga cam pana dupa,, marul lui adam" minim si daca chiar insisti cu o placa de par sa ti faci de cap, dar dupa parerea mea e prosteala. Daca nu ti place dao jos. Barba nu i pentru oricine. unii va plangeti ca va mananca, eu daca o spal zilnic si pieptanat dupa fiecare masa chiar si fara ulei de barba n am nicio problema.