| Anomim2025 a întrebat:

Există posibilitatea de a lua cu chirie un apartament în care aceasta să fie sub formă de rată pentru a-l cumpăra?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Cam așa "merge" prima casă sau cele prin ANL

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vanzator ar astepta 30 ani banii pe apartament?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Nivelul la care sunt chiriile ca prețuri nu vor fi acceptate de către vânzător ca rată la cumpărarea apartamentului. Un apartament se poate transfera ca proprietate doar după achitarea ultimei rate. Cine va aștepta după tine 30 de ani ca tu să îi achiți ultima rată? Cine vinde vrea să aibă toți banii deodată, nu cândva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca propietarul accepta da, dar... e posibil ca proprietarul sa se razgandeasca.
In alta ordine de idei, ce proprietar ar fi fraier sa faca asa ceva?! Daca il inchiriaza doar, primeste si banii si ramane si cu apartamentul.
Nu am mai auzit asa ceva pana acum si o consider ca ceva nonsens.

| Iote a răspuns:

Daca il vei cumpara dupa un an, proprietarul poate fi intelegator si sa scada chiria din valoarea apartamentului. Dar nu e sigur. Insa daca vrei sa-l treaca pe numele tau dupa zeci de ani cand chiria va acoperi valoarea, nu cred ca gasesti fraierul.