| alessandra10 a întrebat:

Exista vreo modalitate prin care poti scapa de tartru acasa? Bicarbonatul ajuta?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da nu folosi in exces o data la o sapt doua deoarece mananca smaltul dintelui

| Andreea278 a răspuns (pentru Freya1):

Chiar si nefolosita in exces crezi ca nu dauneaza? Chiar vazand cum actioneaza poti spune asta?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este el mai bun; cu mult mai bun decat pasta de dinti.

| xerxes1 a răspuns:

Dentist 20 minute si ai scapat.
Tot cu bicarbonat lucreaza dar are un aparat special care curata si in adancime sub gingie.
Airflow se numeste.

| sir sanjei a răspuns:

Cea mai buna metoda este dentistul.
Detartrajul nu doare, este rapid, curata in locuri in care bicarbonatul sau alte retete de curatat tartrul nu ajung si nu au efect si cel mai important, te obisnuiesti sa mergi la dentist, lucru ce e absolut normal!

| TheWhiteDemons a răspuns:

Reteta naturala pentru albirea dintilor
– doua lingurite de apa oxigenata;
– doua lingurite de bicarbonat de sodiu;
– o lingurita de pasta de dinti simpla, alba;
– o lingurita de apa.

Amesteca toate ingredientele pana obtii o pasta consistenta si spala-ti dintii cu ea de doua ori pe zi, dupa periajul obisnuit. Dintii vor fi mai albi in cateva zile.Succes!

| Andreea278 a răspuns:

Studiez la medicina si te anunt ca nu poti scapa de tartru fara un detartraj.Bicarbonatul distruge smaltul si nu ti-l recomand.Iar daca te decizi sa folosesti bicarbonat, foloseste te rog o pasta de dinti Lacalut.Sincer nu vreau sa iti distrugi dintisorii.

| farfuriaverde a răspuns:

Da, bicarbonat combinat cu otet