| sopranaCadaverica a întrebat:

Fac o prajitura cu crema de vanilie&lamaie si folosesc biscuiti in loc de blat. Cu ce anume pot insiropa biscuitii? Sa se potriveasca la vanilie + lamaie + cocos si sa fie bun happy

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Putina esenta de vanilie + putina apa indulcita.
Nu exagera cu insiropatul, biscuitii se transforma usor in terci.

Esenta de rom se potriveste de minune cu cocosul, dar nu se prea impaca cu crema de vanilie si schimba gustul lamaii.

Esenta de lamaie ar face totul prea acru, si nu vei mai simti crema de vanilie.

| Raven a răspuns:

În lapte în care ai pus zahăr vanilat, depinde acum și de rețetă, am văzut prăjituri la care biscuții s-au înmuiat destul de bine doar de la cremă.

| 7Seven a răspuns:

Sucul de la compot de ananas