| NoInteres a întrebat:

Funda va daruiesc daca la intrebare imi raspundeti...
deci. as vrea sa fac o prajitura. dar sa fie forte, foarte, foarte, foooaarte simpla big grin si vreau sa fie ieftina si rapida
ce idei imi puteit spune?

Răspuns Câştigător
| raluca250 a răspuns:

INGREDIENTE

250 g zahar
200 g unt
200 g faina
4 oua
1 praf sare
faina si unt pentru uns si tapetat tava

MOD DE PREPARARE
Se freaca untul cu zaharul si sarea pana devine ca o crema spumoasa. Se adauga apoi galbenusurile, unul cate unul, frecandu-se continuu, se incorporeaza treptat faina si la sfirsit albusurile batute spuma;

Se toarna compozitia intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina. Deasupra, se aseaza ciresele intr-un strat uniform. Se coace la foc potrivit, cca 40 minute;

Se taie calda, se aseaza pe farfurie si se pudreaza cu zahar pudra.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy poti opta pentruo crema de zahar ars, chec, salam de bisciuti, braduti, negresa...ai avea de unde sa alegiwinkingspor si multa vointahappy

| Dumnezău a răspuns:

Mazga cu ciocolata!

| NoInteres explică:

Multumesc raluca :*:*

multumesc elea foarte mult.
bibiforyou - da. foarte tare, am cautaty si e foartee simplu happy il voi incerca
elea - slamul de biscuti l-am incercat foarte interesanta si gustoasa reteta mercic :*
dumnezau - sa stii ca nu exista mazga cu ciocolata
scarafaggiul - esti nesimtit!
caramela - de m-ar lasa mama sa fac negreeese rolling on the floor

multumesc pentru toate retetele dar castigatorul :
raluca250 happy

| raluca250 a răspuns (pentru NoInteres):

Mersii [am oibservat ca am adaugat din greseala si cirese] asta e reteta de tarta cu fructe care merge si fara fructe blushing m[reteta propriee big grin]

| elea a răspuns:

Http://www.secretulprajiturilor.ro/ dai in jos si in dreapta bifezi ce ingrediente ai in casa si iti dau ei retete. funda:*

| elea a răspuns:

Poti face si Salam de biscuiti http://www.secretulprajiturilor.ro/......utare.html

| Biiiby a răspuns:

Cheg big grin simplu

| natalie9am a răspuns:

Http://bianqua.blogspot.com/2011/05/tarta-cu-rabarbar_08.html uite o reteta geniala de tarta. O poti face cu orice fructe, in loc de rabarbar.Bafta :)