| shidance a întrebat:

Hai salut! E adevarata treaba asta cand te doare urechea, cică, daca faci un cornet din hârtie și ii dai foc "trage" curentul sau cu țigara, că mie personal nu are nici o logică

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Metoda asta cu, cornetul am auzit si de la puscariasi ca se folosea in parnaie si pentru durerea de masea, dar nici pentru mine n-are nici o logica.

| Celcestietot a răspuns:

Nu este adevarat, este o senzatie falsa de vindecare.

| aditimus a răspuns:

Sunt leacuri si functioneaza la unele persoane merita incercat daca nu apeleaza la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,e fals, efectul placebo, asta e singurul lucru pe care îl poate produce. Am încercat eu și nu a funcționat. Pentru astfel de momente asigurate sa ai mereu Nurofen, sau alte chestii folositoare nu leacuri băbești.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu e adevarata.
Poti pune ceva cald. Cel mai bine sare incalzita in ceva si pusa intr-un saculet, intr-o soseata. Apoi o tii pe ureche. Sarea pastreaza mai mult timp caldura, de asta este indicata. Nu din alte motive babesti.

| Anonim5695 a răspuns:

Suntem singura naţie atacată de curenthappy. Nu aprindeţi celălalt capăt al ţigării introduse în ureche atunci când simţiţi presiune şi credeţi că e de la „curent". Introdusul ţigării aprinse în ureche, a conurilor de ceară sau a altor obiecte pentru "a scoate curentul" nu are nici un efect, însă predispune la accidente şi chiar la perforarea timpanului. Noţiunea de "curent" la ureche nu există. Aerul rece nu produce nici o leziune doar amplifică simptomele unei afecţiuni care există deja în ureche

| Laura48 a răspuns:

Depinde din ce cauza te doare. Daca ai problema cu curentul, ca ai tras curent, functioneaza, insa metoda cu tigara. Cu conul de hartie e dificil! :-)) e foarte usor sa dai foc parului, mai degraba, hartia arde destul de repede, se face mult fum - iti spun ca am incercat cuiva care a insistat ca vrea sa incerce. O tigara aprinsa functioneaza. astea sunt doar trucuri care iau durerea pe moment si functioneaza o vreme. DAR, daca e vorba de o otita, de fapt, sau o problema cu dintii. Atunci, mai degraba. la medic.