| anonim_4396 a întrebat:

Heei TPU, am o situatie la care am nevoie de sugestii : langa mine in partea dreapta sta un vecin care un teren care este destul de mare,, el are doar boscheti, buruieni, copaci salbatici si Dumnezeu mai stie ce o fi pe acolo, cu siguranta nici vecinul nu stie ce are acolo. Nu se oboseste nici sa isi tunda iarba macar o data pe an... In fine, problema mea sunt cainii, tot strange caini vagabonzi care umbla prin gradinile oamenilor de pe toata strada pentru ca vecinul saracul nu are bani de mancare pentru caini. Cainii umbla peste tot ca pe bulevard. Umbla pentru ca sunt flamanzi. Am inteles, ok, are cainii aia flamanzi care umbla, dar are si un nenorocit de caine de rasa care bineninteles ca omoara pasari, chiar vecinul ne-a spus ca omoara. Nu le-am facut nimic, am vrut sa il omor, insa nu facuse nimic grav ca sa pun planul in aplicare. Intr-o curte am gaini si curcani, si aveam o curca care era mai slaba, de cand era mica avusesem multa grija de ea si era febletea mea. De mica nu putea merge, insa cand a mai crescut a reusit sa mearga pe picioarele ei si m-am bucurat mult. In ultimele 2 seri ale ei chiar se urcase sus sa doarma cu celalalte pasari, lucru care m-a uimit pentru ca ea mereu dormea jos pentru ca nu putea urca sus. in ultima ei seara chiar eu am ajutat-o putin sa urce, iar in ziua urmatoare am gasit-o moarta, cu intestinele pe afara si picioarele roase intr-un mod ciudat ( nici nu imi dadeam seama ca alea erau picioarele). Sigur nu fusese o vulpe pentru ca la noi nu sunt vulpi, si daca era una sigur nu manca in curte, ar fi plecat cu pasarea. Daca era vreun dihor sau altceva. i-ar fi mancat capul, dar saraca avea capul si gatul intact. Fusese prinsa pentru ca nu putea fugi ca si ceilalti, ea schiopata. A fost prinsa si picioarele i-au fost roase de vie, fusese molfaita de nenorocirea aia de caine, pentru ca in ziua aia tata a vazut cainele mergand pe strada cu vecinul. Biata mea curca nu murise cand era mica ( si toti se asteptau sa nu reziste pentru ca mereu avusese probleme, insa a reusit sa se faca bine). Daca as fi prins cainele ala, nu spun ce i-as fi facut pentru ca probabil vi s-ar parea ca sunt sadica si cruda, dar pot spune doar ca ar muri in mainile mele din cauza chinurilor. Dar nu cred ca il voi prinde, asa ca ii pun carlige de peste in bucati de polonez (nu arunc carnea decat in gradina mea, nu pun nici o bucatica dupa gard). Problema este ca nu stiu daca javra ucigasa a mancat, aseara am pus multe bucati cu carlige, insa a venit un alt caine sa manance si a mancat tot ( cu cainele ala era si pocitania ucigasa). Caut metode sa il omor pe el ( pe cainele ucigas, nu va ganditi la altceva) si pe ceilalti caini. Nu mai lasa nici un patruped sa umble pe teritoriul meu. de cateva seri tot pun carlige in polonezi si in fiecare zi cineva ii mananca. Acum vine si intrebarea dupa poveste : stiti metode mai eficiente de a-i prinde?

4 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

Dar tu nu ai un gard prin care sa nu treaca nici pisica? Cainii aia intra pentru ca au pe unde si au la ce. Ai grija ce faci, daca e un caine de rasa, tot tu vei fi pedepsit pentru moartea sa.

| catalynx a răspuns:

Mai uman ar fi sa-l ajuti pe vecin sa-l izoleze printr-un tarc sau sa-i zici cu frumosul sa faca el acel lucru si s-a rezolvat problema

| bizo95 a răspuns:

Uciderea animalelor se sanctioneaza cu amenda sau ani buni de inchisoare

| Anonim5374 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi o metoda mult mai omeneasca sa vorbesti cu respectivul vecin decat sa "vanezi" saracele animale? Ele fac ce este nevoie ca sa supravietuiasca, nu e vina lor.